İnternetteki güvenlik sorunları çözümünde elektronik anahtar (E-token) kullanımı
The Usage of electronic key (E-token) for the solution to the security problems over the internet
  1. Tez No: 134076
  2. Yazar: CENK ÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İNTERNETTEKİ GÜVENLİK SORUNLARI ÇÖZÜMÜNDE ELEKTRONİK ANAHTAR (E-TOKEN) KULLANIMI (Yüksek Lisans Tezi) Cenk ÜNER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET İnternet kullanımının hızla yaygınlaşması, elektronik ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkin bir araç haline getirmiştir. İnternet üzerinden elektronik ticaret uygulamaları birtakım güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Yetkisiz kişilerin paylaşımlı bilgisayarlara sızıp bilgi hırsızlığı yapması veya bilgilere zarar vermesi, bir çok kişinin bu yeni teknolojiden tam olarak yararlanmasını engellemektedir. Bu saldırılar aynı zamanda elektronik ticaret hizmeti veren firmaların büyük iş gücü ve finansal kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışmada internet ortamındaki elektronik ticaret uygulamalarında ihtiyaç duyulan yüksek güvenlik ihtiyacına çözüm olan algoritmalar ve bu algoritmaların kullanılabilmesi için geliştirilen e-token anahtarı incelenmiş, ayrıca elektronik ticaret uygulamalarında kullanımına yönelik alternatif bir metodun geliştirildiği örnek bir web sitesi tasarlanmıştır. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : E-token, e-ticaret, pki Sayfa Adedi : 70 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Bülbül
Özet (Çeviri)
11 THE USAGE OF ELECTRONIC KEY (E-TOKEN) FOR THE SOLUTION TO THE SECURITY PROBLEMS OVER THE INTERNET (M.Sc. Thesis) Cenk UNER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT The electronic commerce has become a new and very effective media to handle commercial activities, with the rapid spreading internet; but, electronic commerce activities over the internet have some security problems. Since, unauthorized persons accessing the shared computers by illegal ways and steeling information or destroying data, many people can not use this new technologies efficiently. These attacks are also causes big financial and work hours loses to the firms that giving electronic commerce services. In this project the algoritms for the high security needs of electronic commerce applications and the e-token key to use this algoritms are examined and an alternative method is developed in a web site to show the usage of e-token in electronic commerce applications. Science Code Key Words Page Number Adviser 619.02.01 E-token, e-commerce, pki 70 Assist Prof. Dr. Halil Ibrahim Bülbül