Silis dumanı ve süperakışkanlaştırıcı katkılı çimento harçlarının özellikleri
Properties of silica fume and superplasticizer added cement mortar
  1. Tez No: 134078
  2. Yazar: ASENA DUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
SİLİS DUMANI VE SÜPERAKIŞKANLAŞTIRICI KATKILI ÇİMENTO HARÇLARININ ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Asena DUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Silis dumanı ve süperakışkanlaştırıcıların birlikte çimentolu sistemlerde kullanılması beton teknolojisinde yüksek dayanımlı ve kaliteli beton üretimine imkan vermektedir. Bu çalışmada sabit işlenebilirlikte hazırlanmış silis dumanı ve süperakışkanlaştırıcı katkılı çimento harçlarının özellikleri araştırılmıştır. Araştırmada, %0, %7,5, %10, %12,5 ve %15 silis dumanı ikame edilerek hazırlanan beş grup çimento harçlarına işlenebilirlik sabit kalmak şartıyla melamin, naftalin ve modifiye lignosülfonat kökenli süperakışkanlaştırıcı ilave edilmiştir. Üretilen harçların normal kıvam, priz, 7, 28, 90 günlük basınç ve eğilme mukavemetleriyle 3, 7, 28, 90 günlük boy değişim (rötre) ve ağırlık kaybı sonuçları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Katkı maddeleri boy değişimini göreceli olarak artırmıştır. %10 silis dumanı ikame edilmiş ve bağlayıcı ağırlığının %1,05'i oranında melamin kökenli süperakışkanlaştırıcı ve %0,71'i oranında modifiye lignosülfonat kökenli süperakışkanlaştırıcı ilave edilmiş karışımlar en uygun sonuçları vermiştir. Bilim Kodu : 225.11.01 Anahtar Kelimeler ; Silis dumanı, süperakışkanlaştırıcı, çimento harçlarının boy değişimi, basınç dayanımı Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Osman Şimşek
Özet (Çeviri)
PROPERTIES OF SILICA FUME AND SUPERPLASTICIZER ADDED CEMENT MORTARS (M.Sc.Thesis) Asena Dur GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT High strength and high quality concrete production is possible in concrete technology by utilizing silica fume and superplasticizer together in cement systems. In this study, the properties of cement mortars containing silica fume and superplasticizer prepared in constant machinability have been investigated. In the research, melamine, naphthalene and modified lignosulphonate based superplasticizer was added to five set of cement mortars prepared by replacing 0%, 7,5%, 10%, 12,5% and 15% silica fume while maintaining constant machinability. The normal thickness, setting, compressive and bending strength values for 7, 28, 90 days of the produced mortars have been compared with length change values (shrinkage values) and weight loss values for 3, 7, 28, 90 days. It has been observed that additives increase the change in length relatively. Mixtures with 10% silica fume replaced and added 1,05% ratio of the weight of connector melamine based superplasticizer and added 0,71% ratio of the weight of connector modified lignosulphonate based superplasticizer have given the most appropriate results. Science Code : 225.1 1.01 Key Words : Silica fume, superplasticizer, length change of cement mortars, compressive strength Pages Number : 93 Adviser : Assoc. Doc. Dr. Osman Şimşek