Genetik algoritma ile montaj hattı dengeleme
Assembly line balancing with genetic algorithm
  1. Tez No: 134082
  2. Yazar: SELDA ÇILKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
GENETİK ALGORİTMA İLE MONTAJ HATTI DENGELEME (Yüksek Lisans Tezi) Selda CILKIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Montaj hattı dengeleme (MHD) problemi, montaj işleminin yapılabilmesi için işlerin, öncelik ilişkileri dikkate alınarak bir veya birden fazla amacı eniyileyecek şekilde sıralı iş istasyonlarına atanmasıdır. Bu problemin çözümünde, çevrim zamanı verildiğinde istasyon sayısının en azlanması yada istasyon sayısı verildiğinde çevrim zamanının en azlanması gibi farklı amaçlar dikkate alınır. Yeni bir hattan tasarımı söz konusu olduğunda birinci amaçtan yararlanılırken, mevcut bir hattan iyileştirilmesi söz konusu olduğunda ikinci amaç kullanılmaktadır. MHD probleminin çözümü için geliştirilen yöntemler, eniyi çözümü bulan yöntemler ve yaklaşık çözümü bulan yöntemler (sezgisel) olmak üzere iki grupta toplanmaktadır. Ancak, bu problem NP-zor problemler sınıfına girdiği için eniyi çözümü bulan yöntemler ile çözüm zamanı problem boyutuna bağlı olarak üstel artış göstermektedir. Bu nedenle, pratikte karşılaşılan problemlerin çözümünde yaklaşık çözümü bulan sezgisel yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bu tezde, deterministik tek modelli MHD problemini çözmek için Genetik Algoritmalara dayalı bir sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmanın performansına etki eden faktörlerin (başlangıç yığını, çaprazlama ve mutasyon operatörü, yığın genişliği, çaprazlama ve mutasyon oranları) eniyi kombinasyonunu belirlemek amacı ile bir deney tasarımı yapılmıştır. Literatürdeki test problemleri ile algoritmanın etkinliği araştırıldıktan sonra, bir gerçek hayat probleminin çözümünde kullanılmıştır.11 Bilim Kodu : 605-02-02 Anahtar Kelimeler : Montaj Hattı Dengeleme Probelemi, Genetik Algoritmalar, Sezgisel Optimizasyon Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Fulya Altıparmak
Özet (Çeviri)
Ill ASSEMBLY LINE BALANCING WITH GENETIC ALGORITHM (M.Sc. Thesis) Selda CILKIN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHOLOGY May 2003 ABSTRACT Assembly line balancing (ALB) problem is to assign a set of operations to an ordered set of work stations so that the precedence relations are satistified and some measure of performance is optimised. It is possible to consider different performance measures such as minimize the number of stations given cycle time or minimize the cycle time given number of stations. Generally, while first perfomance measure is used when designing new assembly lines, second performance measure is used when reorganizing the current assembly line. Methods to solve ALB problem are classified in two groups as exact algorithms and heuristics. Since ALB problems fall into NP-hard class, solution time of all exact algorithms increases exponentially with problem size. For this reason, heuristics are used to solve real application problems. In this thesis, a new algorithm based on Genetic Algorithms has been developed to solve deterministic single model ALB problem. An experimental design have been used to determine the best combination of factors such as selection mechanism, crossover and mutation operators, population size, crossover and mutation rates which are effective on the performance of developed algorithm. After the effectiveness of the algorithm was investigated on test problems in literature, the developed algorithm has been used to solve real application problem.IV Science Code Key Words Page Number Adviser : 605-02-02 : Assembly Line Balancing Problems, Genetic Algorithms, Heuristic Optimization :98 : Assoc. Prof. Fulya Altıparmak