Kalite yönetim sistemi (ISO 9000) uygulamalarının iş kazalarını önleme çalışmalarına etkisi
The Effects of total quality applications on occupational accidents practices
- Tez No: 134081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (ISO) 9000 UYGULAMALARININ İŞ KAZALARINI ÖNLEME ÇALIŞMALARINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Sadettin BAYSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, çalışma hayatında yaygın bir şekilde uygulama alanı bulan“TSE - ISO 9000 Toplam Kalite Yönetim Sistemi”(TKY) uygulamalarının iş kazalarının önlenmesi çalışmaları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle konu sistematik olarak ele alınmış ve TKY sistematiği ile iş güvenliğine ilişkin mevzuat incelenmiş, her iki yaklaşım analiz edilerek birbiri ile kıyaslanmıştır. Yasal mevzuatın konuya yaklaşımı ile TKY yaklaşımı bir çizelgede bire bir karşılaştırılmış, aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. ISO standartlarındaki öncelikli yasal şartlar yaklaşımının sistematik yaklaşımla desteklenmesi mantığının doğruluğu irdelenmiş, yasal şartların TKY yaklaşımı olmaksızın yetersiz kaldığı noktalar belirlenmeye çalışılmıştır. Son olarak TKY sistemi uygulanan bir işyerindeki çalışmalar izlenmiş, TKY uygulaması öncesi yalnızca yasal şartlar var iken işyerinin iş sağlığı ve güvenliğine yaklaşımı ile uygulama sonrası yaklaşımları karşılaştırılmıştır. İşyerinde uygulama sonrası iş kazalarının izlenmesi çalışmalarının sonuçları değerlendirilerek durum tespiti yapılmış ve TKY uygulamalarının sonuçları kayıtlar üzerinden izlenerek sonuçları ortaya konulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi İş Kazaları, Yasal mevzuat, Kalite Yönetim Sistemi. 94 Doç Dr.Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF TOTAL QUALITY APPLICATIONS ON OCCUPATIONAL ACCIDENTS PRACTICES (M.ScThesis) Sadettin BAYSAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, the effect of Total Quality Management System (TSE-ISO 9000), which finds a wide area of implementation on the labour life, on the activities for the prevention of occupational accidents has been examined. In the study, first, the subject has been dealt with systematically and then systematic of Total Quality Management and legislation relating to occupational safety have been examined in a thorough manner and later the two approaches have been analysed and compared with each other. The approaches of both Total Quality Management System and legislation have been compared in a table in order to put forward the similarities and differences between them. The accuracy of the logic in ISO standards which calls for supporting the systematic approach with the priority legal provisions approach have been examined thoroughly for the purpose of identifying the points of legal provisions which remain insufficient without the Total Quality Management approach. At the last phase, works in an enterprise where TQM system is implemented have been observed. The approaches of the workplace to the occupational health and safety before TQM when there was only legal provisions and after the TQM implementation have been compared. Finally, the results of the observation process of the occupational accidents after the implementation of TQM in the workplace have been evaluated and the situation has been noted down and by means of observation of the results of TQM implementations on the records, conclusions have been drawn out.