Gazaltı kaynak yönteminde torç yüksekliğinin akım geri beslemeli kontrolü
Torch height control with feedback of welding current in gas metal arc welding
  1. Tez No: 134093
  2. Yazar: ERHAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
GAZALTI KAYNAK YÖNTEMİNDE TORÇ YÜKSEKLİĞİNİN AKIM GERİ BESLEMELİ KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Erhan GÜNEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Manuel kaynakta, akım şiddetini ve dolayısıyla kaynak hızını belirli bir değerin üstüne çıkarmak mümkün değildir. Çünkü hız artışı ile kaynakçının kontrol hakimiyeti güçleşmekte ve elektrod aşırı ısındığından kendisinden beklenen görevi yerine getirememektedir. Gazaltı kaynak yönteminde, tel elektrot beslemesi ve ark boyunun kaynak makinasınca ayarlanması mekanizasyon ve otomasyona geçişi kolaylaştırmıştır. Gazaltı kaynak uygulamasının giderek artması otomasyonda daha hassas uygulama ve optimizasyon yöntemlerini gerekli kılmıştır. Kaynak akımının yüksek olması iş parçasına yüksek ısı girdisi ve dolayısıyla defo rmasy ona sebep olur. Bu çalışmada önce; torç yüksekliğinin kaynak akımıyla değişimini incelenmiştir. Daha sonra kaynak akımını geri besleyerek torç yüksekliğini kontrol eden bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem çizgisel kaynak yapan bir robota uygulanmış ve deneysel olarak elde edilen sonuçlar, teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler :MAG, Torç Yüksekliğinin Kontrolü, Kaynak Otomasyonu Sayfa Adedi :112 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yücel ERCAN
Özet (Çeviri)
11 TORCH HEIGHT CONTROL WITH FEEDBACK OF WELDING CURRENT IN GAS METAL ARC WELDING (M.Sc. Thesis) Erhan GÜNEL GAZI UNIVERSITY May 2003 ABSTRACT In manual arc welding, increasing the welding current magnitude, and consequently, the welding speed beyond a certain limit is not possible. As the welding speed is increased, the control of the welding process by the operator becomes more difficult. In addition, the accompanying excessive heating of electrode deteriorates the performance of the process. Adjustment of wire electrode speed and welding current by welding machines facilitated the mechanization and automation of GMAW. Increased usaged of GMAW in a wide range of applications requires utilization of more accurate and optimized methods in automation. Use of higher welding current, causes higher heat input to the workpiece; which often causes deformations. In this study, first the relationship between torch height and welding current is investigated. Afterwards, a torch height control system with welding current feedback is developed. The developed system is implemented to a linear welding robot. The experimental and theoretical results are compared with each other. Science Code Key Words Page number Adviser GMAW, Torch Height Control, Welding Automation 112 Prof. Dr. Yücel ERCAN