Demir bazlı süper alaşımların kaynaklanabilirliği
Weldability of iron-base superalloys
- Tez No: 134092
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
DEMİR BAZLI SUPERALAŞIMLARIN KAYNAKLANABILIRLIGI (Yüksek Lisans Tezi) Hasan TOKUÇ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2003 ÖZET Bu çalışmada mekanik alaşımlama metodu ile üretilmiş MA 956 plaka ve sac malzemesinin, ergitmeli kaynak yöntemlerinden TIG, MIG ve oksigaz kaynak yöntemleri kullanılarak kaynak kabiliyeti, metalurjik ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. MA 956 süperalaşım malzemesinin kendisi ve benzer kompozisyonlara sahip malzemeler ilave kaynak metal telleri olarak kullanılmıştır. Kaynaklanan numunelerin çekme ve sertlik deneyleri yapılmıştır. Kaynaklı numunelerin yüzeyi ve çekme deneyi yapılan numunelerin kırılma yüzeyleri optik ve tarama elektron mikroskobu kullanılarak incelenmiştir. Gerekli bölgelerden EDS analizi alınmış ve kullanılan kaynak yöntemleri birbirleriyle karşılaşürılmıştır. Büimkodu : 710 Anahtar kelimeler : Süperalaşımlar, ODS, MA 956, Kaynak, Mekanik Özellikler Sayfa adeti : 105 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet TÜRKER
Özet (Çeviri)
11 WELD ABILITY OF IRON-BASE SUPERALLOYS (M.Sc. Thesis) Hasan TOKUÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE TECHNOLOGY April 2003 ABSTRACT In this study, the weldability, metallurgical and mechanical properties of MA 956 plate and sheet material were produced by mechanical alloying method has been investigated by using TIG, MIG and oxy-gas welding methods. MA 956 superalloy materials itself using and materials having similar compositions have been used as a welding rod metals. Tensile and hardness tests of the welded specimens have been performed. Surface of the welded specimens and fracture surface of the tensile test specimens have been examimed by optical and scanning electron microscopes. EDS analysis has been taken from necessary points and the used welding methods have been compared to each other. Science code : 710 Key words : Superalloys, ODS, MA 956, Welding, Mechanical Properties Page numbers : 105 Supervisor : Prof. Dr. Mehmet TÛRKER