Alaşımlı Al tozundan toz metalurjisi yöntemi ile malzeme üretimi ve yaşlandırma tavrının irdelenmesi
Production of alloy from pre-mixed powders by powder metallurgy technique and investigation of it's ageing behaviour
  1. Tez No: 134098
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ALAŞIMLI Al TOZUNDAN TOZ METALÜRJİSİ YÖNTEMİ İLE MALZEME ÜRETİMİ VE YAŞLANDIRMA TAVRININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, ECKA 123 (Al-4,5 Cu-0,5 Mg-0,7 Si-1,5 yağlayıcı) olarak bilinen tozlardan numune üretimi ve üretilen numunelerin mekanik, mikroyapı ve yaşlanma özellikleri belirlendi. Tozlar 250, 400, 550 MPa basınçla preslendi ve azot gaz ortamında 600°C'de 60 dakikaya kadar sinterlendi. Numunelerin ham yoğunlukları, sinterlenmiş yoğunlukları ve sertlikleri belirlendi. Uygun numunelerin üretimi için 400 MPa basınç, 600°C sinterleme sıcaklığı ve 40 dakika sinterleme süresi tespit edildi. Sinterlenmiş numuneler sertlik ve çapraz kırılma deneylerine tabi tutuldu. Üretilen bir seri alaşıma 500°C'de çözeltiye alma işlemlerinden ve suda soğutmadan sonra 20, 30, 40 gün sürelerle oda sıcaklığında doğal yaşlandırma yapıldı. Diğer bir seri numuneye ise 500°C'de çözeltiye alma ve suda soğutma işlemlerinden sonra 15, 20, 25 saat sürelerle 160°C'de suni yaşlandırma işlemi yapıldı. Diğer bir seri numune 470°C'de çözeltiye alma ve suda soğutma işlemlerinden sonra 15, 25, 40 saat süreyle 130°C'de suni yaşlandırma işlemi yapıldı. Farklı süre ve sıcaklıklarda yaşlandırılan malzemelerin mekanik özellikleri ve mikroyapıları belirlenmiştir. En iyi mekanik özellikler 500°C'de çözeltiye alma, suda soğutma ve 25 saat 160°C'de suni yaşlandırma yapılan numunede elde edilmiştir.Bilim Kodu : 710 Anahtar Kelimeler : Al-Cu alaşımları, toz metalürjisi, mekanik özellikler, mikroyapı, yaşlandırma Sayfa adedi : 87 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet TÜRKER
Özet (Çeviri)
m PRODUCTION OF AL ALLOY FROM PRE-MIXED POWDERS BY POWDER METALLURGY TECHNIQUE AND INVESTIGATION OF IT'S AGEING BEHAVIOUR (M. Sc Thesis) Mehmet ÇELİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, samples were produced from pre-mixed powders known ECKA 123 (AI-4,5 Cu-0,5 Mg-0,7 Si the lubricant) and, mechanical, microstructural and ageing behaviours of them were examined. Powders were pressed at 250, 400, 550 MPa pressures to obtain blanks which were sintered in nitrogen gas for up to 60 minutes at 600 °C. Green and sintered density together with hardness of the samples were determined. 400 MPa pressure, 600 sintering temperature and 40 min sintering duration were found to be suitable for the production of samples. Hardness and transverse rupture tests were carried out on the sintered samples. One batch of the produced samples was naturally aged for 20, 30 and 40 days after solution treatment at 500°C and cooling to room temperature by quenching in water. The other batch was artificially aged for 15, 20, 25 hours at 160°C after solution treatment at 500°C and cooling to room temperature by quenching in water. Another series of the samples were artificially aged for 15, 25, 40 hours at 130°C after solution treatment at 470°C and cooling to room temperature by quenching in water.IV Microstructural and mechanical properties of the aged samples were determined. Optimum mechanical properties were found on the sample which solution treated at 500°C and aged at 160°C for 25 hours Science Code : 710 KeyWords : AI-Cu alloys, powder metallurgy, mechanical properties, microstructure, ageing Page number : 87 Adviser : Prof. Dr. Mehmet TÜRKER