Hafif çelik konutların konstrüksiyon özelliklerinin irdelenmesi ve bir uygulama örneği
A Study on the properties of lightweight steel dwelling construction and a case study
- Tez No: 134105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
HAFİF ÇELİK KONUTLARIN KONSTRÜKSİYON ÖZELLİKLERİNİN İRDELENMESİ ve BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) M.Ünsal SUSAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Ülkemiz konut üretiminde kullanılan üç temel yapım sisteminin (geleneksel, geliştirilmiş geleneksel, endüstrileşmiş yapım sistemleri) yaygın bir kullanım alanı bulunmaktadır. Ancak bu sistemlerin olumsuz bazı yönlerinin olduğu ve alternatif yapım sistemleri ve malzemesi arayışının da gerekliliği ortadadır. Son yıllarda, bu konuya yönelik yapılan tartışmalarda adı en çok ön plana çıkan sistem ve malzemelerden birisi de hafif çelik elemanlar ile oluşturulmuş konut yapım sistemleri olmuştur. Hafif çelik strüktürlü konut yapılarının hızlı inşa edilmeleri, bu yapılarda kullanılan profillerin hafifliği ve geri dönüştürülebilir olmaları gibi bir çok özelliğine karşın ülkemizde henüz yeteri kadar tanınmamaktadır. Bu nedenle, gerek konu ile ilgili kaynaklar, gerekse uygulama örnekleri yok denecek kadar azdır. Buradan hareketle bu tezin amacı, konut üretiminde hafif çelik malzemenin kullanımının irdelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu amaca yönelik olarak, hafif çelik strüktürlü konut yapılarının yapım süreci, korozyon, yangın, ısıl denetim ve ses denetimi gibi performans kriterlerleri ile, yapı elemanları bazında sistem irdelenmeye çalışılmıştır. Bu irdelemenin öncesinde, çelik malzemesi ile ilgili genel bilgilere veözeliklere de yer verilmiştir. Bu irdeleme ölçütleri ayrıca, uygulaması yapılmış bir örnek üzerinde de sorgulanmış ve öneriler geliştirilmiştir. Bilim Kodu :500. 10.11 Anahtar Kelimeler :Çelik, Hafif Çelik, Konut, Korozyon, Yangın, Isıl Denetim, Ses Denetimi Sayfa Adedi :113 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ
Özet (Çeviri)
Ill A STUDY ON THE PROPERTIES OF LIGHTWEIGHT STEEL DWELLING CONSTRUCTION AND A CASE STUDY (M.Sc. Thesis) M.Ünsal SUSAM GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT A general application area of the three main construction systems which are used in production of dwellings are available in our country (traditional, extended traditional and industrial construction systems). However, it is an obvious necessity to search for an alternative construction systems and materials due to the fact that such systems have many disadvantages. One of the systems and materials which have gained importance in recent discussions on this topic has been lightweight steel construction. Although dwellings with this system can build up in a short period of time, sections getting lighter and recycled, it is not known well yet. Also sources and samples about this structure and ite material are not prevalent. From this point of view, the main purpose of this study is to consider the lightweight steel and constructional properties. Therefore, it is tried examining the system of construction members and performance criteria such as sound, thermal, fire and corrosion controls, construction period of the light steel structure of dwelling.IV Also general knowledge was given before the examining which is related with steel and its properties. Science Code Key Words Page number Adviser :500.10.11 : Steel, Lightweight Steel, Dwelling, Corrosion, Fire, Thermal and Sound Control :113 :Assoc. Prof. Gülser ÇELEBİ