Kanat kesitleri üzerindeki akışın sayısal analizi
Numerical analysis of the flow around on airfoil
  1. Tez No: 134108
  2. Yazar: ÖZER MANZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
KANAT KESİTLERİ ÜZERİNDEKİ AKIŞIN SAYISAL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Özer MANZAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Bu çalışmada, bir kanat çevresinde oluşan akış panel metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Oluşan akış, sınır tabakasındaki akış, ve potansiyel akış olarak iki kısma ayrılmış; sürtfinmesiz, sıkıştırılamaz olan akış bölümü incelenmiştir. Çözüm yöntemi olarak ikinci derece tamamen vorteks panellerden oluşan panel metodu kullanılmıştır. İkinci derece formülasyon için birinci derece formülasyondaki terimler ile bir profil tanımlamasından yararlanılarak potansiyel akışı ifade eden denklemler basit cebirsel denklemler haline getirilmiştir. Bu eşitlikler kullanılarak bilinen birkaç kanat kesidi geometrisi için kanat yüzeyi üzerindeki basınç katsayısı dağılımı bulunmuştur. Basınç katsayısı dağılımının hücum açısı gibi fiziksel değişkenler, panel sayısı, ihmal edilen kontrol noktası gibi panel formülasyonundan kaynaklanan değişkenlerle değişimi incelenip sonuçlar grafikler halinde sunulmuştur. Sonuçların panel sayısı ile değişimi ele alındığında 50 panelden sonra toplam değişkenler açısından kararlı değerler elde edilmektedir ve bu sayının rahatlıkla bir kanat kesidi üzerindeki akışın analizi için yeterli olduğu gösterilmiştir. Basınç katsayısının hücum açısı ile değişiminde, hücum açısı arttıkça ayrılmanın oluşacağını gösteren ani basınç düşmesi görülen noktalar daha belirginleşmektedir. Bilim Kodu :625.04.03 Anahtar Kelimeler : Kanat kesidi, Panel metodu, Aerodinamik,CFD Sayfa adedi :86 Tez Yöneticisi :Prof.Dr. Haşmet TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
NUMERICAL ANALYSIS OF THE FLOW AROUND AN AIRFOIL (M.Sc. Thesis) Özer MANZAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT In this study, the flow around an airfoil was analyzed by using the panel method approach. The developed flow is divided into two parts as boundary layer flow and potential flow. The latter, inviscid, incompressible one was investigated. As a solution procedure, a second order panel method formed completely by vortex panels was used. For the second order formulation, the first order panel method terms with a linear profile were used to convert the equations of the potential flow to simple algebraic equations. With the utilization of these equations, the pressure coefficient distribution was calculated around a certain number of airfoils. The variation of the pressure coefficient by the physical variables such as angle of attack and by the parameters of the panel formulation itself such as number of panels used or the location of the omitted control point was examined and the results were presented graphically. As a result it was shown that 50 panels are adequate to represent accurately the flow around an airfoil. Omitted control panel close to the trailing edge gives more accurate results. As angle of attack increases the sudden pressure drop near the leading edge increases, resulting with the seperation of the flow from the upper part of the airfoil ending with stall and wake formation. Science Code :625.04.03 Keywords rAirfoil, Panel method, Aerodynamics, CFD Page Number :86 Advisor :Prof.Dr. Haşmet TÜRKO?LU