Kara yolu trafik gürültüsünün ölçülmesi ve çevresel açıdan değerlendirilmesi
The Measurement and assessment of environmental noise caused by road traffic
- Tez No: 134107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünyada süregelen nüfus artışıyla birlikte kentlerde yaşayan kişi sayısı giderek artmaktadır. Bu artış kendisiyle doğru orantılı olarak gürültünün ve dolayısıyla insan hayatı üzerindeki etkilerinin artmasına neden olmuştur. Gürültünün insanların çalışma ve üretme verimini önemli bir ölçüde düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şehirde meydana gelen gürültü kaynaklarının en önemlisi karayolu araçlarının neden olduğu çevresel gürültüdür. Toplu taşımacılığın etkili bir şekilde kullanılamadığı ülkemizde kalabalıklaşan şehirlerle birlikte artan araç trafiği şehirlerdeki çevresel gürültü seviyesini önemli ölçüde artırmıştır. Bu tezde Ankara'da Jandarma görev bölgesinde yer alan, bu tez çalışması ile eşzamanlı olarak yürütülen ölçüm sonuçlarına dayalı tez çalışmasında da pilot çalışma bölgesi olarak seçilmiş bulunan tipik bir kavşağın modellemesi Community Noise Model (CNM) isimli bilgisayar yazılımı yardımıyla modellenmiştir. Modelleme sonucu elde edilen çevresel gürültü değerlerinden yola çıkılarak bu tipik kavşak için herhangi bir değişiklik yapılmadığı varsayılarak ve bu zaman süresinde de trafik hacminin ikiye katlandığı varsayılarak 2020 yılı için de modelleme sonuçları elde edilmiştir. Daha sonra ışık bekleme süreleri model üzerinde değiştirilerek bunun gürültüye etkisi11 araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar trafik ışık süre planlamasında yol gösterici bir parametre olarak gürültünün de dikkate alınmasını sağlayacaktır. Bilim Kodu :625. 04. 01 Anahtar Kelimeler : Karayolu, Ulaşım, Gürültü, Modelleme Sayfa Adedi :55 Tez Yöneticisi :Doç.Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
The increase in population results in crowded cities. This population increase is directly proportional with the increase of the noise problem and its effects on people. Today it is well known that noise has negative effects on human work and production. Especially at western countries people are increasingly in need of psychologists with having problems like stress caused by noise. In the cities, definitely traffic is the main source of noise. From the early times of invention of car, it became the main part of transportation on ground and today it is a necessity. As mentioned above with more crowded cities, increasing vehicle traffic became the number one noise source. Within this study; the definition of traffic noise, studies done nowadays and what are the methods that we do in order to decrease noise are given. The measurement and analysis of a cross road is studied in this thesis. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.01.04 Road, Transpotation, Noise, Modelling 55 Assoc.Prof.Dr. Nizami AKTÜRK