C++ kullanarak mesaj görüntüleme sisteminin simülasyonu ve programlaması
Simulation and programming of message display system using C++
- Tez No: 134110
 - Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 184
Özet
C++ KULLANARAK MESAJ GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİNİN SİMÜLASYONU VE PROGRAMLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) M. Orkun ÇELİK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2003 ÖZET Bu çalışmada, 1997 yılında Salih Saydam tarafından yüksek lisans tezi olarak tamamlanan "Mikroişlemci Tabanlı Çok Fonksiyonlu Mesaj Görüntüleme Sistemi'ne mesaj yazma/programlama, simûlasyon ve seri porttan aktarım amaçlı bir bilgisayar programı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Mesaj görüntüleme sistemi ile her biri 128 karakterli 248 adet mesaj ve mesajları sekiz farklı görüntüleme tipinden birinde görüntülemek için 192 farklı program yazılabilir. Bu mesajlar, 8031 mikrodenetleyici kullanarak 32 karakterlik 8x5'lik LED matrisinden oluşan kayan yazı panelinde görüntülenir. Bu çalışmada, gerçekleştirilmiş olan bilgisayar programı ile, mesaj görüntüleme sisteminin adreslemesine ve çalışma prensibine uygun veri yapıları oluşturulmuştur. Programlama dili olarak modüler ve nesneye-yönelik bir dil olan C++ ile çalışılmıştır. Derleyici olarak Borland C++ Builder 4.0 tercih edilmiştir. Bu çalışmada 8x5'lik matrisler yatay taramada olduğu gibi kolonların kodlanmasryla oluşturulmuştur. Yazılımda, öncelikle mesaj görüntüleme sisteminin mesaj ve program verileri oluşturulmuş, bunların dosyadan okuma/yazma işlevleri tamamlanmıştır. Simûlasyon kısmında, kullanıcıların oluşturdukları metinleri ve programları deneyebilecekleri bir ortam oluşturulmuştur. Kullanıcıya, programlama yaparken seçim yapabileceği bir farklı arayüz sunulmaktadır. Yükleme kısmında ise 28.800 baud hızı seçilerek, seri porttan mikroişlemci sistemine mesaj/programların aktarılması ve bilgilerin mikroişlemci sisteminin RAM hafızasına yazılması sağlanmıştır. Bilgisayar ile sistemdeki mikrodenetleyicinin uyumlu çalışması için sistemdeki 12 MHz'lik kristal 11.0592 MHz'lik kristalle değiştirilmiştir. Mikroişlemci sistemi sinyal seviyesi ile RS-232 sinyal seviyesinin uyumunu sağlamak amacıyla mikroişlemci sistemine MAX-232 entegresi eklenmiştir. Bilim Kodu : 6090102 Anahtar Kelimeler : C++, Seri port'tan veri aktarımı, mesaj görüntüleme sistemi Sayfa Adedi : 171 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Müzeyyen SARTTAŞ
Özet (Çeviri)
11 SIMULATION AND PROGRAMMING OF MESSAGE DISPLAY SYSTEM USING C++ (M.Sc. Thesis) M.Orkun ÇELİK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2003 ABSTRACT In this work, a computer program which aims creating text and programs simulation and transmitting through serial port has been designed and realized for the master thesis“Microprocessor Based Multifunction Display System”presented by Salih Saydam in 1997. With the message display system, 248 messages, with 128 characters each, can be recorded and 192 different programs can be made in order to display the messages in one of eight displaying types. These messages were displayed on a message display panel, which consist of 32 characters 8x5 LED matrixes, by using 8031 microcontroller. Data types suitable for the addressing and operation principles of the message display system have been created by the computer program which is generated in this work. A modular and object-oriented language, C++ hes been used. Borland C++ Builder 4.0 has been preferred for compiling the program codes. In this work, 8x5 matrixes have been created by column coding as it is encountered in horizontal scanning. In the software, at first the message and program data of message display system have been created and the file reading and writing functions have been completed. It has been aimed to present a platform to the users where they could test the text and functions that have been created. Two different interfaces have been presented to the users. In loading part, the transfer of messages and programs through the serial port at 28.800 baud rate and the writing of the data to the RAM memory of the microprocessor system has been supplied. To accommodate the microcontroller on the system, the 12 MHz crystal on the old system has been exchanged with the 11.0592 MHz crystal. In order to obtain the synchronization between the signal frequency of the microprocessor system and the RS-232, an integrated circuit, called MAX-232, has been added to the microprocessor system. Science Code : 6090102 Key Words : C++, transferring data through serial port, message displaying system Page number : 171 Adviser : Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ