Plastik atıklardan polipropilenin piroliz yöntemi ile değerlendirilmesi
Recoverly of polypropylene from plastic waste by pyrolysis
  1. Tez No: 134121
  2. Yazar: FEZA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. ZÜHTÜ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
PLASTİK ATIKLARDAN POLIPROPILENIN PİROLİZ YÖNTEMİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek lisans Tezi) Feza ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Plastik atıklar içerisinde önemli bir paya sahip olan polipropilenin geri kazanımı deneysel olarak araştırılmıştır. Bu çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada Termogravimetrik Analiz (TGA) yöntemi kullanılarak ham ve atık polipropilenin bozunma reaksiyonu kinetiği incelenmiş, aktivasyon enerjisi (Ea) ve frekans faktörü (ko) belirlenmiştir. Polipropilenin pirolizinin iki basamakta gerçekleştiği bulunmuştur. Ham polipropilen için birinci basamakta aktivasyon enerjisi Eal=338,54kJ/mol, frekans faktörü koı^^.lO23 1/dak, ikinci basamakta aktivasyon enerjisi Ea2=145,03kJ/mol, frekans faktörü ko2=2,86.109 1/dak olarak, atık polipropilen için birinci basamakta aktivasyon enerjisi Eaı=233.7kJ/mol, frekans faktörü koı=5,7825.1016, ikinci basamakta aktivasyon enerjisi Ea2=125,3kJ/ınol, frekans faktörü ko2=3,1767.108l/dak olarak belirlenmiştir. İkinci aşamada, laboratuar ölçekli, sabit yataklı piroliz deney düzeneğinde plastiklerin ısıl bozulması ile sıvı ürünler elde edilmiştir. Sıvı ürün verimlerinin herbir numune için %80 civannda olduğu bulunmuştur. Ayrıca, piroliz işleminde taşıyıcı gaz olarak kullanılan azot gazı nemlendirilerek ham ve atık polipropilen için aynı deneyler tekrarlanmış ve su buharının sıvı ürün verimine etkisi araştırılmıştır. Su buharının verim üzerinde çok az arttırtıcı etkisi olduğu gözlenmiştir. Üçüncü aşamada ise Fourier Transform infrared Spektrometresi (FTTR) analizleri yapılarak sıvı ürünlerin yapısı incelenmiştir. FTTR analizleri sonucunda elde edilen sıvı ürünlerde alifatik yapının aromatik yapıya göre daha baskın olduğu11 görülmüştür. Yapılan FTIR analizleri sonucunda elde edilen sıvı ürünlerin safsızlıkları giderildikten sonra değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bilim kodu : 615.02.03 Anahtar kelimeler :Polipropilen, piroüz,TGA, FTIR Sayfa adedi :70 Tez yöneticisi :Prof. Dr. %kir Zühtü Uysal
Özet (Çeviri)
m RECOVERLY OF POLYPROPYLENE FROM PLASTIC WASTE BY PYROLYSIS (M. Sc Thesis) Feza ÖZKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (May 2003) ABSTRACT Recovery of polypropylene, which has a considerable share in plastic waste, was investigated experimentally. This study was carried out in three stages. In the first stage, the activation energy (Ea) and the frequency factor (ko) for the decomposition reaction of original and waste polypropylene was determined by using Thermogravimetric Analysis (TGA) method. It was found that pyrolisis of polypropylene took place in two stages. The activation energy and the frequency factor values were determined as Eai=338,54kj/mol and koi^^S.KFl/min for the first stage, Ea2=145,03kj/mol, ko2=2,86.109l/min for the second stage when original polypropylene was used and Eai=233,7kj/mol and koi=5,7825.1016 1/min for the first stage Ea2=125,3 kj/mol and ko2=3,1767.108 1/min for the second stage when waste polypropylene was used. In the second phase of the research, pyrolysis of original and waste polypropylene was carried out batch wise in a lab-scale fixed bed and liquid product yields were determined. The liquid product yields for each plastic sample were found to be about 80%. Furthermore, addition of steam to the inert carrier N2 gas was found to have practically no effect on the liquid yield. In the last stage of the study, liquid products of pyrolysis process were analyzed and characterized by using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTTR). The results obtained from the FITR analysis revealed that aliphatic structure was dominant to aromatics. It is concluded that liquid pyrolysis productsIV obtained in this study can be used as liquid fuels and as feed stocks in petrochemical industry after impurities are removed. Science code :615.02.03 Key words :PoIypropylene, pyrolysis, TGA, FTTR Page number :70 Adviser :Prof. Dr. B. Zühtü Uysal