Kentlerde raylı sistemlerin gereklilik koşulları
The Necessity conditions of rail transit systems
- Tez No: 134123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
KENTLERDE RAYLI SİSTEMLERİN GEREKLİLİK KOŞULLARI (Yüksek Lisans Tezi) Zeynep KELLECİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Hızlı şehirleşme, sanayi ve teknolojideki gelişmeler, kırsal kesimden başlayan göç, şehirlerde yaşayanlar için ciddi problemlere neden olmuş bulunmaktadır. Bu problemlerin başında da şüphesiz kentiçi ulaşım sorunu gelmektedir. Günümüzde toplu taşımacılık ve bu maksatla da raylı taşım uygulaması etkin ve çağdaş bir ulaşım sistemi durumuna gelmiş bulunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle kentiçi toplu taşıma sistemlerinin sınıflandırılması ve nüfus artışına paralel olarak gelişimi incelenerek, raylı sistemlere geçiş aşamaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Daha sonra kentiçi toplu taşıma sistemlerinin teknolojik, ekonomik, çevresel ve işletme özellikleri açısından karşılaştırması yapılarak, raylı sistemlerin diğer sistemlere güre durumu irdelenmiştir. Bu temele dayalı olarak raylı sistemlerin kentsel ulaştırmadaki gerekliliği ve bu sistemlerin nitelikleri açıklanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Ulaşım, raylı sistemler, toplu taşıma 65 Yrd.Doc.Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
11 THE NECESSITY CONDITIONS OF RAIL TRANSIT SYSTEMS INTHEURBANS (M.Sc. Thesis) Zeynep KELLECİ GAZI UNIVERSITY BVSTÜTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT Rapid expansion of urbanization, industrial and technological developments, migration from rural areas have caused serious problems for those living in cities. The urban transit of course, is ahead of all those problems. Urban mass transit and also the rail transit system is intensively pursued currently, and has become a progressively effective and up-to-date transit system. In this study, firstly, the interstages of reaching the railway transportation are tried to explain with the examination of the classification of railway transportation systems and its development depending on the population growth. Then the position of railway transportation systems in urban transportation is examined comparing with the other transportation systems with regard to technological, economical, environmental and managament properties of urban transportation systems. On the basis of these explanations the necessity and characteristics of railway transit systems in urban transportation is explained. Science Code : Key Words : Transportation, rail systems Page number : 65 Adviser : Yrd.Doç.Dr. M. Kfirşat ÇUBUK