İki farklı teknik kurutma yöntemi ile kurutulmuş ağaç malzemelerin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
The Comparison of some physical and mechanical properties on dried wooden materials by two different technical drying methods
- Tez No: 134124
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İKİ FARKLI TEKNİK KURUTMA YÖNTEMİ İLE KURUTULMUŞ AĞAÇ MALZEMELERİN BAZI FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Tayfun SERBES GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Bu çalışmada, iki farklı teknik ağaç kurutma yöntemi olan klasik kurutma fırını ve vakumlu kurutma fırını incelenmiş olup, bu kurutma fırınlarında kurutulan odunların, bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Bu amaçla; kayın ve çam odunlarından hazırlanan numuneler kurutulmadan önce ve iki farklı kurutma fırınında kurutulduktan sonra deneyler yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre; bu kurutma yöntemleri ile elde edilen ağaç malzemenin, özgül ağırlıkları ve kuruma süreleri belirlenmiştir. Ayrıca mekanik özelliklerinden birisi olan eğilme direncini belirlemek için 4 tonluk universal test cihazında 1.2 N/sn hızla numune parçalara eğilme direnci uygulanmıştır. Sonuç olarak ölçüm ve deneylerde vakumlu kurutma ile kurutulan örneklerin daha iyi sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır. Bilim kodu : 5001013 Anahtar kelimeler : Kurutma, klasik kurutma, vakumlu kurutma, ağaç, Fiziksel Özellikler, mekanik özellikler Sayfa adedi : 45 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
11 THE COMPARISON OF SOME PHYSICAL AND MECHANICAL PROPERTİESES ON DRIED WOODEN MATERIALS BY TWO DIFFERENT TECHNICAL DRYING METHODS (M. Sc. Thesis) Tayfun SERBES GAZİ ÜNİVERSİTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT İh this study; The two different wood drying technigues, the classical drying method and vacuum drying method were examined and determined, certain physical and mechanical features of the wood; which were dried in these drying ovens. For that reasan, some samples of beech and pine trees, which were prepared at first, were dried in both different drying ovens before they were dried and tested. According to the testing results, the drying durations, color differences and specific gravity of the materials which were dried with this drying methods, were determined and concluded. Furthermore, some samples were broken in the universal testing machine under a pressure of 4 tons and 1.2 sec/new speed to determine the bowing resistance, which is one of the mechanical features. After the measurement and exp as aresult the samples which wer dryeel vacumm operateel gave more pozitive outcomes. Science code : 5001013 Key Words : Driying, classical drying, vacuum operated drying, tere, physical features, mechanical features Number of pages : 45 Adviser : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK