Çiğ sütlerden izole edilen Staphylococcus aureus'ların koagülaz(-) Staphylococcuslar'dan akriflavin disk difüzyon yöntemi ile ayırt edilmesi ve Staphylococcus'lardaki DNaz ve slime varlığının tespiti
Differentiating Staphylococcus aureus from coagulase(-) Staphylococcus isolated from raw milk with acriflavine disk diffusion method and determining presence of DNase and slime
- Tez No: 134131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÇİĞ SÜTLERDEN İZOLE EDİLEN STAPHYLOCOCCUS AUREUS'LARIN KOAGÜLAZ(-)STAPHYLOCOCCUS'LARDAN AKRİFLAVİN DİSK DİFÜZYON YÖNTEMİ İLE AYIRT EDİLMESİ VE STAPHYLOCOCCUS'LARDAKİ DNaz VE SLİME VARLIĞININ TESPİTİ (Yüksek Lisans Tezi) ÖZGÜR VARLIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2003 ÖZET Araştırmamızda çiğ süt örneklerinden izole edilen S. aureus'Iarın, koagülaz(-) Staphylococcus türlerinden ayırt edilmesi için 10u.g/ml, 20|ig/ml, 40|ag/ml, 80^ıg/ml, 160|ag/ml, 320)ig/ml konsantrasyonlarında akriflavin emdirilmiş antibiyotik diskleri kullanılarak Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemine göre S. aureus ile diğer Staphylococcus türlerini ayıran en uygun akriflavin konsantrasyonu araştırılmıştır. Uygulanan akriflavine konsantrasyonlarında Staphylococcus izolatları için inhibisyon zon çapı < 8 mm olanlar dirençli, t 8 mm olanlar hassas olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre, izole edilen 704 S. aureus izolatının 703'ü (%99,9) 10 (J.g/ml ve 20 \ıg/m\ akriflavin konsantrasyonuna dirençli iken, 40 ug/mPde 593 (%84,2), 80 Hg/ml'de 315 (%44,7), 160 |xg/ml'de ise 13 (%1,85) izolat dirençli olarak tespit edilmiştir. 320 |j,g/ml'de ise dirençli S. aureus izolatına rastlanmamıştır. 147 koagü!az(-)Staphylococcus izolatının 61'i (%41,5) 10 ng/ml, 37'si (%25,2) 20 Hg/ml akriflavin konsantrasyonuna dirençli iken, 40 ug/ml'de 25 (%17), 80 u.g/ml'de 13 (%8,8), 160 ug/ml'de ise 6 (%4,1) izolat dirençli olarak tespit edilmiştir. 320 ug/ml'de ise dirençli koagüIaz(-)Staphylococcus izolatına rastlanmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre S. aureus ve koagülaz(-) staphylococcus'Iar arasındaki akriflavine dirençlilikteki en yüksek fark 20 Hg/ml'de %74,7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill DIFFERENTIATING STAPHYLOCOCCUS AUREUS FROM COAGULASE(-)STAPHYLOCOCCUS ISOLATED FROM RAW MILK WITH ACRIFLAVINE DISC DIFFUSION METHOD, AND DETERMINING PRESENCE OF DNase AND SLIME (M. Sc. Thesis) ÖZGÜR VARLIK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2003 ABSTRACT In our study, the most appropriate acriflavine consantration differantiating S. aureus from coaguIase(-)staphylococci isolated from raw milk was researched with Kirby-Bauer disk diffusion test by using antibiotic disks absorbed 10 |j.g/ml, 20 )ig/ml, 40 )ig/ml, 80 |ig/ml, 160 (ig/ml, 320 (ig/ml of acriflavine. Isolates were considered resistant if zone diameter was < 8 mm and were considered susceptible if zone diameter was > 8 mm. According to our results, it was found that 703 (99,9%) of 704 S. aureus isolates were resistant to 10 ng/ml and 20 Hg/ml acriflavine, 593 (84,2%) were resistant to 40 jxg/ml, 315 ( 44,7%) were resistant to 80 ug/ml, 13 (1,85%) were resistant to 160 |J.g/ml, and none were resistan to 320 |ig/ml. Also it was found that 61 (41,5%) of 147 coagulase(-) Staphylococcus isolates were resistant to 10 jxg/ml, 37 (25,2%) were resistant to 20 ug/ml, 25 (17%) were resistant to 40 ng/ml, 13 (8,8%) were resistant to 80 (ig/ml, 6 (4,1%) were resistant to 160 ng/ml and none were resistant resistant to 320 ng/ml. It was determined that 20 ixg/ml had highest difference of resistance (%74,7). Besides, S.