Geleneksel yöntemle model tasarım ve imalatı ile bilgisayar destekli yöntemle model tasarım ve imalatın karşılaştırılması
Comparison of the traditional model design and manufacturing with computer aided design and manufacturing (CAD/CAM)
- Tez No: 134132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KOCATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
GELENEKSEL YÖNTEMLE MODEL TASARIM VE İMALATI İLE BİLGİSAYAR DESTEKLİ MODEL TASARIM VE İMALATININ KARŞILAŞTIRILMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Banu YAVUZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2003 ÖZET Döküm teknolojisi ile üretilen makine parçalarının çok sayıda üretimi modeller ile sağlanır. Model tasarımı ve imalatı için kullanılan bilgisayar teknolojisi önemli role sahiptir. Bu çalışmada, model tasarımı ve imalatı hem geleneksel hem de bilgisayar destekli metod ile yapılmıştır. Tasarım ve imalat zamanı, maliyet, işçilik bedeli ve ölçüsel hassasiyet gibi parametreler her iki yöntemde elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bilgisayar destekli model tasarım ve imalat metodunun yüksek ölçü hassasiyeti, kısa üretim süresi, daha az malzeme ve enerji, düşük işçilik bedeli ve düşük toplam maliyet gibi avantajlar sağladığım göstermiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Bilgisayar destekli tasarım, Bilgisayar destekli üretim, Model, Döküm modeli, Modelin tasarımı ve üretimi Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Kadir KOCATEPE
Özet (Çeviri)
COMPARASION OF THE TRADITIONAL MODEL DESIGN AND MANUFACTURING WITH COMPUTER AIDED DESIGN AND MANUFACTURING (CAD/CAM) (M.Sc.Thesis) Banu YAVUZ GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY JUNE 2003 ABSTRACT To produce high amount of the machine parts produced by casting technology is provided by patterns. The using of computer technology in pattern design and manufacturing plays an important role. In this study, design and manufacturing of pattern both traditional and computer aided design and manufacturing (CAD/CAM) are achived. Some parameter such as design and manufacturing time and cost of the workmanship, dimensional stability, and total cost are obtained in both traditional and (CAD/CAM) methods. Results show that design and manufacturing of the pattern in (CAD/CAM) method gives some advantages such as high dimensional stability, short manufacturing time, less material and energy, low cost of workmanship and low total cost. Science Code : Key Words : CAD/CAM, Modelling, Casting model, Design and manufacturing of model Pace Number : 110 Advisor : Assist. Prof. Kadir KOCATEPE