Akışkan çamur tabakasıyla yüzey dalgalarının etkileşiminin sayısal modellenmesi
Modelling of interaction between water and mud movements
- Tez No: 134135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AKIŞKAN ÇAMUR TABAKASI İLE YÜZEY DALGALARININ ETKİLEŞİMİNİN SAYISAL MODELLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) ABDULLAH MEHMET ŞİRİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2003 ÖZET İki tabakalı viskoz akışkan sistemi lineer dalga teorisi ile incelenmiştir. Üst tabaka suyu ve alt tabaka ise akışkan çamur tabakasını temsil etmektedir. Dalgaların üzerinde ilerlediği taban malzemesi, viskozitesi ve yoğunluğu üst tabaka akışkanından daha büyük akışkan olarak karakterize edilmiştir. İki tabakalı akışkan, rijit ve yatay bir yüzey üzerinde bulunmaktadır. Viskozitenin etkisi her iki tabakada da önemlidir, fakat akışkan sınırlarında etki derecesi artmaktadır. Çalışmada akışkanların sıkışamaz ve isotropik, rijit yüzeyin pürüzsüz ve sızdırmaz olduğu kabulü yapılmıştır. Yüzeyde yükseklikleri tanımlanmış dalgalarla harekete geçirilen ara yüz dalgaları hesaplanmaktadır. Geliştirilen model sıkışamaz akışkan için hareket denklemini çözmektedir. Bilim Kodu :939 Anahtar Kelimeler.-Yüzey dalgaları, akışkan çamur, sayısal modelleme Sayfa Adedi :55 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Lale Balas
Özet (Çeviri)
11 MODELLING OF INTERACTION BETWEEN WATER AND MUD MOVEMENTS (M.Sc. Thesis) ABDULLAH MEHMET ŞİRİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June, 2003 ABSTRACT The theory for linear water wave movement in a two-layer viscous fluid system has been discussed. The upper layer represents water and the lower layer represents fluid-mud. The type of the bottom material over which waves are propagating is assumed to be similar to a viscous fluid, characterized by a viscosity and density greater than the overlying fluid. The two layer fluid rests on a rigid horizontal strata. The viscosity is of importance in both regions but is of prime concern near the fluid boundaries. It is assumed that the two fluids are incompressible and isotropic, and the rigid strata is smooth and impermeable. At the surface the height of the surface wave is specified and the forced interfacial wave is determined. Developed model solves the equations of motion for an incompressible fluid Science code Key Words Page Number 939 Surface waves, mud movements, modelling 55 Adviser :Assoc.Prof. Dr. Lale Balas