Kütahya Merkez ve Emet ilçesi geleneksel Türk evi tavanları
The ceiling of the traditional Turkish house in Kütahya and Emet
- Tez No: 134136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Konut mimarisi yönünden Anadolu'nun ahşap bölgesi içinde kalan Kütahya ve Emet evlerinin yapı sistemi, temel üstünde tümüyle ahşap malzeme ile kurulu olduğundan ömrü fazla uzun olmamıştır. Ayrıca, yaşam biçimlerinin değişmesi geleneksel yaşamdan çağdaş yaşama geçiş bu evlerin kendi kaderlerine terk edilmesine sebep olmuştur. Bazı evlerin çatılarının bozulması, tavanlarının yıpranmasına neden olmuş çözüm olarak da tavan ve çatılarının tümüyle yıkılıp yenisinin yapılması uygun görülmüştür. Bu çalışmada, geleneksel Kütahya ve Emet evlerinin tavanları incelenmiş, bu evlerde halen aslına uygun kalabilmiş olan oda ve sofa tavanlarından sadece önemli olanların fotoğrafları çekilip, röleveleri ve envanterleri çıkartılarak gelecek nesillere aktarılmak üzere belgelendirilmiştir. Geleneksel ahşap tavanların göbek, köşe ve estetik bakımdan öne çıkmış kısımlarının incelenmesine önem verilmiştir. Buna göre; tavanların genel yapım ve süsleme teknikleri, ölçüleri, üst yüzey işlemleri, arasında benzerlik ve farklılıkların olduğu gözlenmiştir. Tavan yapımında kullanılan ahşap malzemenin sarı çam ve kara çam olduğu görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 10 13 Kütahya evleri, Emet evleri, tavanlar, süsleme, göbek 243 Yrd. Doç. Rahmi ARAŞ
Özet (Çeviri)
In respect of residence architecture, since the construction system of the houses in Kütahya and Emet, which were in Anatolia's region of wooden, was entirely founded by using wooden materials on foundation, these houses hadn't existed long enough. Furthermore, changes in life styles in other words transition from a traditional life to a modern life had caused to leave these houses with their own fates. The deterioration of the roofs of some houses had also caused the deformation of their ceilings and in the result it was thought suitable to demolish the roofs and ceilings entirely and renew them. In this study, the ceilings of the traditional houses in Kütahya and Emet had been examined, among the ceilings of the room and hall which could still remain original, the photographs of only important ones had been taken, their inventories had been brought out and they had been documented for transferring new generations. A great importance was given to examine the parts of traditional wooden ceilings which were caught the eye in respect of centre, corner and aesthetics. From this point of view; it had been observed that there were similarities and differences among common production and decoration techniques, dimensions, upper surface procedures of the ceilings. It had been seen that wood which was used in producing the ceiling was yellow pine and black pine. Science Code : 500 10 13 Key Words : The houses in Kütahya, the houses in Emet, ceilings, decoration, centre Page Number : 243 Adviser : Associate Professer Rahmi ARAS