Gelecekte taşıtlatda yaygın olarak kullanılması düşünülen PEM yakıt pilleri için membran geliştirilmesi ve denenmesi
Membrane development and testing for PEM fuel cells which are thought to be used widely in vehicles in the feature
  1. Tez No: 134145
  2. Yazar: SUAT SARIDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Teknolojinin hızla geliştiği günümüz dünyasında enerji, insanlığın en önemli ihtiyacıdır. Günümüz enerji kaynaklarının belirli rezervlerle sınırlı olmasından dolayı, insanlık alternatif yakıt arayıştan içine girmiştir. Bu alternatif yakıtların en önemlisi olan hidrojen gazı, bir yanma çevrimi olmaksızın elektrik elde etmeye yarayan yakıt pillerini ortaya çıkartmıştır. Temiz, güvenli ve yüksek verimlerde çalışma gibi avantajları olan yakıt pilleri gelecekte en çok kullanım alanı bulacak çevrim araçlarıdır. Sunulan çalışmada sıfır emisyona sahip, ekonomik ve yüksek verimde çalışan yakıt pilleri ve bu yakıt pillerinden PEM yakıt pilleri hakkında genel bir literatür araştırması yapılmıştır. Ayrıca daha önce Şenol (3) tarafından yapılmış olan PEM yakıt pili prototipinin kullanıldığı deney düzeneği yeniden modifiye edilerek kurulmuştur. Çalışmada öncelikli olarak parametrik çalışma dışında, çeşitli destek maddeleri ve DOW reçinesi kullanılarak yapılan membranlar denenmiştir. Böylece membranların yapımında kullanılan destek maddesinin, kalınlığın ve membran yapım tekniğinin verime etkisi araştırılmıştır. Sonuçta farklı destek maddeleri kullanılarak yapılan membranlar ile literatüre yakın değerler elde edilmiştir. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler :Yakıt Pili, PEM Yakıt Pili, Taşıtlarda Yakıt Pili Kullanımı Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kemal ERŞAN
Özet (Çeviri)
Energy is an important needs for human beings in the world of technology which develops very fast. Due to lack of energy sources of reserves, humanity have been searching for alternative fuels. Hydrogen gas, which is one of the most important alternative fuels, created fuel cells which produce electricity that doesn't need cyclic combustion. Fuel cells which are clean, safe and high efficient device will be used broadly in the near future. In this study, general literature survey about fuel cells and PEM fuel cells, which have zero emission and working with economical and higher efficiency, has been carried out. Furthermore, a previously made PEM fuel cell prototype, which was built by Şenol (3), was modificated and re-used. Without parameter working, various membranes were tested by using DOW resin. In this way, support substance which was used in preparing of membranes, membrane production techniques and membrane thickness have been investigated for their effect on efficiency. As a result, similar values with literature have been obtained by using various membrane support substances. Science Code : 708 Key Words : Fuel Cell, PEM Fuel Cell, to use a Fuel Cell in the Vehicle Page number : 76 Adviser : Ass. Prof. Dr. Kemal ERŞAN