Mimarlık, ritüel ve tiyatro
Architecture, ritual and theatre
- Tez No: 134143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, çağlar boyu kavram olarak pek çok anlamda karşımıza çıkan ritüel ve mimarlık ilişkisini değişik anlamlarıyla ve gerçekleştiği mekanlarla irdeleyecek ve toplumsal, ekonomik ve kültürel değişimlere bağlı olarak, ritüeli oluşturan niteliklerin ve bunların değişik işlevdeki mekanlarda oluşumunu ve dönüşümünü aktarmaya odaklanacaktır. Bu çalışma, farklı disiplinlerdeki çeşitli verileri bir araya getirerek bir ritüel tanımı ortaya koymaya ve bu tanım üzerinden mimarlık-ritüel ilişkisini yorumlamayı amaçlamıştır. Tez boyunca ele alman tartışmalar, başlangıcından itibaren ritüellerle birlikte var olan tiyatro mekanı üzerinden geliştirilecek ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Sahnesi' nin (Büyük Sahne) yorumlanması ile örneklenecektir. Anahtar Kelimeler : Ritüel, mimarlıkta ritüel, tiyatro mekanı, seyirci- oyuncu ilişkisi, Büyük Sahne
Özet (Çeviri)
This thesis searches the relationships between architecture and ritual, which confronted us throughout the ages, with varied meanings of them and spaces that they realized, and focuses on qualities of ritual and their formations in different spaces accomodated varied functions depending on the social, economic and cultural changes. While unifing informations from different disciplines, this work aimes to constitute a ritual definition and to interpret relationships between architecture and ritual with constituting definitions. Arguments constructing througout the thesis, are being improved with theatre space that existing with ritual from the beginning till today and illustrated by Ankara State Opera and Ballet House (Büyük Sahne). Keywords : Ritual, ritual in architecture, theatre space, relationship between audience and actor, Büyük Sahne