Emprenye işleminin sarıçam ve kızılçamın bazı mekanik ve fiziksel özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of impregnation process on some mechanical and physical properties of scotch pine and Turkish red pine
- Tez No: 134147
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
EMPRENYE İŞLEMİNİN SARIÇAM VE KIZILCAMIN BAZI MEKANİK VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İzzet GÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada, sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve kızılcam (Pinus brutia Ten.) ağaç malzemeye tanalith C ve vacsol WR emprenye maddeten vakum-basınç tekniği ile emprenye edilerek, bunların yapışma direnci, eğilme direnci, sertlik ve özgül ağırlıklarında meydana gelen değişiklikler araştırılmıştır. Bu maksatla sarıçam ve kızılcamdan iki farklı ortamdaki yapışma direnci deneyi için 240, eğilme direnci, sertlik ve özgül ağırlık tayinleri için 60'ar adet olmak üzere toplam 420 adet deney örneği hazırlanmıştır. Deney örneklerinin hazırlanmasında TS 788 esaslarına uyularak bir kısmına emprenye işlemi yapılmıştır. Daha sonra deney örneklerine DİN 53255'e göre yapışma direnci deneyi, DİN 52186'ya göre eğilme direnci deneyi, TS 2497'ye göre sertlik tayini ve TS 2472'ye göre özgül ağırlık tayini deneyleri uygulanmıştır. Deneyler sonunda; genel olarak emprenye isteminin yapışma ve eğilme dirençlerini düşürdüğü, özgül ağırlığı artırdığı, sertliği ise sarıçamda düşürdüğü, kızılcamda artırdığı tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 5001 013 Anahtar Kelimeler :Emprenye maddesi; tanalith C, vacsol WR, yapışma direnci, eğilme direnci, sertlik tayini ve özgül ağırlık tayini. Say» Adedi :56 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Mustafa ALTTNOK
Özet (Çeviri)
u DETERMINATION OF THE EFFECTS OF IMPREGNATION PROCESS ON SOME MECHANICAL AND PHYSICAL PROPERTIES OF SCOTCH PINE AND TURKISH RED PINE (M. Sc. Thesis) İzzet GÜR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT In this study, the differences that occure in bonding strength, bending strength, hardness and specific gravity of scotch pine (Pinus sytvestris L.) and Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) when these materials impregnated with tanalith C and vacsol WR by using the vacuum-pressure technique were investigated. For this purpose, 240 specimens for bonding tests for two different environments, 60 specimens for each groups of bending, hardness and specific gravity, and total of 420 specimens were prepared from scotch pine and Turkish red pine. In preparing the specimens, some of them are impregnated by conforming to TS 788. Afterwards, bonding tests according to DIN 53255, bending tests according to DIN 52186, determination of hardness tests according to TS 2497 and determination of specific gravity teste according to TS 2472 were applied to the specimens. At the end of the tests, it has been obtained that the impregnation process is reduced the bonding and bending strengths, but it is reduced the hardness of scotch pine while it is increased the hardness of Turkish red pine. Science Code : 500 101 3 Key Words impregnation material; tanalith C, vacsol WR, bonding strength, bending strength, determination of hardness and determination of specific gravity. Page Number :56 Adviser :Prof. Dr. Mustafa ALTINOK