Emprenye işleminin gizli zıvanalı ahşap birleştirmenin performansına etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental analysing of the effect of impregnation process to performance on the wood joint with hidden tenon and morties
  1. Tez No: 312729
  2. Yazar: MEHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, emprenye işleminin gizli zıvanalı birleştirmenin diyagonal çekme ve basınç performansına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla Sarıçam (Pinus sylvestris L.), Kızılçam (Pinus brutia Ten), Sedir (Cedrus Libani A. Rich)' den gizli zıvanalı örnekler hazırlanmıştır. Bu örneklerin A ve B elemanları tutkallı bağlantıdan önce ve sonra basınç-vakum ve daldırma metotları ile Tanalith E emprenye tatbik edilmiştir. Emprenye işleminden sonra örneklerin A ve B elemanları PVAc ve poliüretan (D-VTKA=Desmodur-Vinil trieketonol acetate) tutkalları ile birleştirilmiştir. Hazırlanan örneklere ASTM-D 1037 esaslarına uyularak diyagonal basınç ve diyagonal çekme deneyi uygulanmıştır.Sonuç olarak, en yüksek diyagonal çekme performansı; malzeme türü bakımından kızılçamda (5350,5 N), tutkal çeşidi bakımından VTKA tutkalında (5003 N), işlem çeşidi bakımından işlem görmüş örneklerde vakumlu emprenyeden önce tutkallamada (4918,333 N), malzeme ? tutkal ? işlem çeşidi üçlü etkileşiminde kızılçam ? VTKA tutkalı ? emprenyeden önce tutkallanmış örneklerde (5745 N) elde edilmiştir. Diyagonal basınç performansı sonuçları, diyagonal çekmede elde edilenlere yakın bulunmuştur. Genel olarak her üç ağaç türünde ve iki tutkal çeşidinde emprenye işleminin %5-10 arasında yapışma performansı azalttığı tespit edilmiştir.Buna göre çerçeve sistemli mobilya köşe birleştirmelerde, diyagonal basınç ve çekme performansı bakımından; ağaç malzeme olarak kızılçam, tutkal olarak D-VTKA önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out, determine the effects impregnation process to performance of the diagonal tension and pressure on the hidden tenon and mortise joint. For this purpose, the samples with secret tenon and mortise joint were prepared from Scots pine (Pinus sylvestris L.), red pine (Pinus brutia Ten), Cedar (Cedrus libani A. Rich). Before and after glue bonding Tanalith Eimpregnation was applied to A and B components of these samples by the pressure-vacuum and dipping methods. After impregnation A and B elements of thise samples combined with adhesives PVAc and PU (D-VTKA = trieketonol Desmodur-vinyl acetate). Diagonal tension and diagonal pressure tests were applied to thise prepared samples acording to the principles of ASTM D 1037.As a result, the performance of the highest diagonal tension, in terms of material type on the red pine 5350.5 N, in terms of glue type on the VTKA adhesive 5003 N, in terms of the process type on the samples which glued bonding before vacuum-impregnation 4918.333 N, in terms of the triple interaction of the material type-glue type-processing type, on the glued bonding samples which combined red pine - VTKA adhesive - before the impregnation 5745 N, was obtained. Diagonal compression performance results were found close to those obtained in attracting diagonal. It has been identified in general that the impregnation process reduced performance of all three tree species and two varieties of glue bond between 5-10%.Accordingly, in terms of diagonal pressure and tension performances, it can suggest as wood type the red pine and as glue type the D-VTKA on the furniture corner joints with systematic framework.