Correlation among exact word, clozentropy and pseudo-clozentropy as three scoring methods in EFL cloze tests
  1. Tez No: 13417
  2. Yazar: EMEL ARIDURU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Seş feilCSnden oluşan bu çalışmada“cloze test”diye bilinen boşluk doldurma testi belirli bir -bilgiyi ölçmek için değil sadece notlama metodları arasındaki ilişkiyi test etmek amacıyla kullanıl mıştır. Çalışmanın amacı cloze testi notlamada kullanılan“exact, word, 'clozentropy”ve bu çalışmada J clozentropy' metodundan uyarlanan 'pseuda-cİDzentropyl arasında anlamlı bir ilişkinin var Dİup olmadığını saptamak, ayrıca bu üç metodla notlanan 'cloze test 'in güvenirlik katsayısını hesaplayarak, en güvenilir, dolayısıyla en tercih edilebilir olanını saptamaktır. Birinci bölümde problemin kaynağı, problem, çalışmanın alanı, sınırlılıkları ve tanımları yer almaktadır. ikinci bölümde çalışma ile ilgili kaynak taranmıştır. Üçüncü bölümde araştırma yöntemi açıklanmıştır. Dördüncü bölüm bulgularla ilgilidir. Sınav yoluyla elde edilmiş bulgular çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Son bölümde bu çalışmayla ulaşılan sonuçlar ve ileriye dönük araştırmalar için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, which consists of five chapters, the cloze test is used as a classroom test and scored by three objective methods, exact word, clozentropy and pseudo-clozentropy. The aim of this study is to find out if there is a significant correlation among these three scoring methods in cloze testing and which one is more reliable, thus preferable to the others. In the first chapter the background to the problem, the problem, the research criteria, its scope and limitations and the definitions of the basic terms used in the study are introduced. > The second chapter reviews the literature relevant to the study. The research method is explained in the third chapter. The fourth chapter analyzes the results. In the fifth chapter discussions and suggestions for further studies are introduced. iv