Uçuş planlaması programı
Flight planning programme
  1. Tez No: 134171
  2. Yazar: AYKAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi UÇUŞ PLANLAMASI PROGRAMI Aykan ALTIN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Bu çalışma ile bir uçağın bir sortisi boyunca uçacağı profil görevi ile ilgili hesaplamaların bilgisayar ortamında yapılması sağlanmaktadır. Bunun için filo ortamında bulunan personelle toplantılar yapılmış ve klasik usul ile bir uçuşu nasıl planladıkları, hangi hesaplamaları kullandıklarına dair bilgiler toplanmıştır. Daha sonra ise uçak teknik kitaplarındaki uçuş ile ilgili veriler kullanılarak formüller oluşturulmuştur. Bu bilgiler ışığında, otomasyon çalışması yapılmış ve bütün bu işlemlerin bilgisayar ortamına aktarımı sağlanmıştır. Sayısal haritalar üzerine çizim için gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra uçuşun izlenmesi bunun yanında uçuş ile ilgili bilgilerin de çıktı halinde alınması mümkündür. Bu sayede oldukça fazla zaman alan matematik işlemleri, bilgisayar ile yapılarak zaman kazanılmıştır. Ayrıca önizleme sayesinde bir uçuşun planlaması sırasında değişiklerin yapılması için, kullanımı kolay bir ortam oluşturulmuştur. Bu çalışma ile oluşturulan program“Veri girişi”ve“İzleme”olarak iki bölümden oluşmaktadır. Veri girişi bölümünde bir uçuşun koordinatları ile ilgili bilgiler girilerek rota oluşturulmakta ve uçak üzerine takılabilecek yükler belirlenerek uçağın kalkış ağırlığı ve yakıt miktarı bilgileri ortaya çıkmaktadır. Genel olarak verilen bu bilgiler doğrultusundahesaplamalar yapılmaktadır. İzleme bölümünde ise sayısal haritalarla coğrafi yapı oluşturulmakta, koordinat sistemi ile ilgili çevrimler yapılarak formüller işletilmekte, çıkan rota harita üzerinde izlenebilmekte, uçuş bilgileri yazıcıdan çıktı alınabilmektedir. Programın çalışması sırasında veri girişi kısmında değişiklik yapılabilmekte ve rota yeni bilgilere göre tekrar oluşturulabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Uçuş Planlaması, Delphi, MapObjects, Coğrafi Bilgi Sistemi, Sayısal Harita
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master's Thesis FLIGHT PLANNING PROGRAMME Aykan ALTIN Selçuk University Institute of Natural Sciences Department of Computer Engineering With this thesis, calculations of an aircraft profile missions were applied in computer environment. To do this information of gathered from squadron personnel and learned how they make flight plans and what type of calculations they use before flight. Later on with the inputs from technical aircraft sources formulas were created. With the help of this, automation was studied and all these works were applied into a computer environment. After calculations over drawing on digital maps are done, it's possible to trace flight and to get flight information as printed output. It has been gained more time by doing mathematic calculations by computer. In addition to that it has been created an easy to use environment to make the desired changes over flight planning by preview flight. The programme in this thesis consists of two different parts which are data input and tracing. In the data entry section, a route is created by entering the coordinates of a flight. And by designating loads of aircrafts take off weight and fuel data can be derived. Generally calculations are made to this type of data entered. In the trace section a geographical structure is created on digital maps and formulas are traced by conversions related to coordinate system. It is possible to trace the route over map and to get the flight plan as a printed output.IV While the programme running it's possible to make changes over data input and new routes can be created according to a new data. Key Words : Flight Planning, Delphi, MapObjects, Geographic Information System, Digital Map