Litografide beden temsilleri
Body representations in lithography
  1. Tez No: 978995
  2. Yazar: RABİA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA MANT MENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, litografi tekniğinin tarihsel gelişimini ve uygulama pratiğini inceleyerek, çağdaş sanat döneminde bu teknikle üretilmiş beden temsillerini analiz etmektir. Özellikle insan bedenini merkeze alan önemli çağdaş sanatçıların litografik eserleri aracılığıyla, bedenin sanatsal temsiline yönelik yaklaşımları değerlendirilmektedir. Araştırma, nitel yöntem çerçevesinde yürütülmüş olup literatür taraması, döküman incelemesi ve görsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Litografi tekniğinin teknik altyapısı, kullanılan malzemeler, tarihsel süreçteki gelişimi ve sanat tarihi bağlamındaki yeri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Aynı zamanda çağdaş sanatçılara ait beden temalı litografik eserler belirlenerek, tematik çözümlemelere gidilmiştir. Tezde elde edilen bulgular, litografi tekniğinin planografik ve kimyasal özellikleriyle sanatçılara sunduğu deneysel ifade olanaklarının, beden temsili konusunda özgün yorumlar geliştirmeye elverişli olduğunu göstermektedir. Litografi; özellikle 20. yüzyıl ve sonrasında çağdaş sanatın ifade biçimleriyle uyumlu bir teknik olarak sanatçılara çeşitli biçimsel ve kavramsal açılımlar sağlamaktadır. Çalışmada yer verilen örnekler, sanatçıların toplumsal cinsiyet, kimlik, beden ve bireysel anlatılar gibi temalarla nasıl ilişkilendiğini ortaya koymaktadır. Litografi tekniği, sahip olduğu teknik potansiyel ve tarihsel derinlik sayesinde bedenin çağdaş sanatta temsilinde özgün bir mecra olarak varlığını sürdürmektedir. Bu tez, hem geleneksel litografi süreçlerinin teknik inceliklerini belgelemekte hem de günümüz sanatçılarının bu tekniği nasıl yeniden işlevselleştirdiğini ortaya koyarak litografinin güncel konumuna dair kapsamlı bir perspektif sunmaktadır. Bedenin litografideki temsili, sadece estetik bir ifade değil; aynı zamanda sosyo-kültürel ve bireysel katmanları barındıran bir sanat dili olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the historical development and practical application of the lithography technique, with a particular focus on how the human body has been represented in lithographic works by prominent contemporary artists. The research evaluates artistic approaches to the body theme through the lens of lithographic production. This is a qualitative study based on literature review, document analysis, and visual examination. The research investigates the technical foundation of traditional lithography, the materials used, its historical transformation, and its place within art history. Furthermore, selected contemporary lithographic works focusing on the human body are thematically analyzed within a conceptual framework. The findings reveal that the chemical and planographic nature of lithography provides artists with broad experimental possibilities for creative expression. Particularly after the 20th century, lithography aligns with the conceptual and formal diversity of contemporary art. The examples examined demonstrate how artists engage with themes such as gender, identity, the limits of corporeality, and the body's openness to temporal and social transformation. The visualizations produced using lithography reveal the body, transient, and mutable nature, highlighting the technique's ability to merge technical and conceptual content. With its technical depth and historical richness, lithography continues to serve as a unique medium for representing the human body in contemporary art. This thesis not only documents the intricate processes of traditional lithography but also sheds light on how modern artists reinterpret the technique. The representation of the body in lithographic works emerges not only as an aesthetic concern but also as a multidimensional artistic language reflecting socio-cultural and personal narratives.