Gravür ve litografide grafik tasarım ilişkileri
Graphic design in engraving and lithography relations
- Tez No: 605193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
MÖ 14.000'lerde yapılan mağara resimleri ile birlikte MÖ 4.yy.'da yazının başlaması grafik tasarım tarihinin de başlangıcıdır. Sonraları elle basılan dinsel kitaplar vardı. Avrupa'da kitapların basımı ve çoğaltılması Johan Gutenberg'in 1450li yıllarda hareketli matbaayı icadı sayeside olmuştur. O yıllarda basılıp dağıtılan ilk kitaplar dinsel içerikliydi. Harf ve metin dizimi grafik tasarımın yine ilk örnekleridir. Almanya'da 1919'da kurulan Bauhaus okulu sanat ile tasarım branşında çokça yeniliğe ışık tutmuştur. Şimdilerde grafik tasarım büyük oranda bilgisayar programları vasıtasıyla yapılır. Albrecht Dürer'den Alois Senefelder ve Henri de Toulouse Lautrec'e ; Hoca Ali Rıza'dan Atilla Atar'a; Aliye Berger ve İhap Hulusi Görey'e birçok temsilci çalışmaları ile tezde yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The beginning of the writing in the 4th century BC, along with cave paintings made around 14.000 BC, is the beginning of the history of graphic design. Later, there were hand-written religious books. The publication and reproduction of books in Europe was thanks to Johan Gutenberg's invention of the mobile printing press in the 1450s. The first books printed and distributed in those years were religious. The sequence of letters and text is again the first examples of graphic design.The Bauhaus school, founded in 1919 in Germany, has shed light on many innovations in art and design. Nowadays, graphic design is largely done through computer programs. From Albrecht Dürer to Alois Senefelder and Henri de Toulouse Lautrec; From Hodja Ali Reza to Attila Atar; Aliye Berger and ihap Hulusi Gorey were written in the thesis with the work of many representatives.