Türkçe metinlerin statik Huffman algoritması kullanılarak sıkıştırılmasında sıkıştırılma oranı optimizasyonu
Compression rate optimization in Turkish text compression by using static Huffman algorithms
- Tez No: 134227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOTSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKÇE METİNLERİN STATİK HUFFMAN ALGORİTMASI KULLANILARAK SIKIŞTIRILMASINDA SIKIŞTIRMA ORANI OPTİMİZASYONU Sedat KORKMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Fatih BOTSALI 2003, 71 sayfa Jüri Doç.Dr. Fatih BOTSALI Doç.Dr. Ahmet ASLAN Doç.Dr. Faruk ÜNSAÇAR Bu tezde, Statik Huffman Algoritması, sıkıştırma oranı optimizasyonu sağlayacak şekilde Türkçe metinleri sıkıştırmak üzere kullanılmıştır. Çalışmalarda farklı alanlarda yazılmış 38 adet Türkçe metin kullanılmıştır. Öncelikle, Türkçe karakterleri ve diğer tüm ASCII karakterleri içeren, farklı karakter kombinezonlarına sahip 1, 2, 3, 4 ve 5 karakterli kelimelerin seçilen Türkçe metinler içindeki tekrarlama frekansları elde edilmiştir. Elde edilen karakter kombinezonları sıkıştırma oram optimizasyonu sağlamak üzere Huffman ağacına yerleştirilmiş ve 15 farklı Huffman seviyesi oluşturulmuştur. Seçilen örnek metinlerin, her bir seviyedeki sıkıştırma kazancı hesaplanmış ve seviyelere ait kazanç değerleri karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Veri sıkıştırma, Huffman kodlaması, Hufman Algortiması, Türkçe metin sıkıştırma, veri sıkıştırma oram, optimizasyon -ı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis COMPRESSION RATE OPTIMIZATION IN TURKISH TEXT COMPRESSION BY USING STATIC HUFFMAN ALGORITHM Sedat KORKMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Fatih BOTSALI 2003, 71 pages Jury Assoc.Prof.Dr. Fatih BOTSALI (Supervisor) Assoc.Prof.Dr. Ahmet ASLAN Assoc.Prof.Dr. Faruk ÜNSAÇAR In this thesis, data compression optimization for Turkish text files is studied by using Static Huffman Algorithm. First of all, for all possible monogram, digram, trigram, tetragram and pentagram character sets (including Turkish characters and all other ASCII caharacters) and their recurrence frequencies are obtained by using 38 sample texts written on various subjects. First 2500 character sets with highest frequencies put in Huffman tree and fifteen different levels are composed for compression. Compression gains for each level are obtained by using selected Turkish texts. Obtained compression rate results are compared and interpreted. Keywords : Data Compression, Huffman coding, Huffman Algorithm, Turkish text compression, data compression rate, optimization -11-