Yüksek beyazlık değerine sahip anortit bazlı porselen granit karo bünyelerin üretilmesi
Production of high whiteness porcelainized stoneware tile based anorthite
  1. Tez No: 134333
  2. Yazar: MEHMET UĞUR TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
IV ÖZET Porselen granit karolar genelde doğal taşlara alternatif olarak uzun süredir yapı elemanı ve yoğun estetik mimari uygulamalar için kullanılmaktadırlar. Genelde hammadde olarak bünye kompozisyonlarında kaolinitik killer, feldspatlar ve kuvars kullanılmaktadır. Fakat bu hammaddeler seramik bünyenin beyazlık değeri üzerine olumsuz etkiler yapan Fe203 ve TiO gibi safsızlıkları az oranda da olsa içermektedirler. Bu çalışmada, porselen granit bünyenin bünye beyazlık değerini arttırmak amacı ile vollastonit, a-alumina, kuvars ve uygun killerin karıştırılması ile elde edilen yeni bir bünye kompozisyonu oluşturulmuştur. Bu bünye kompozisyonu temelde anortit kristallerini mikro yapısı içinde geliştirilmek amacı ile dizayn edilmiş, kuru preslenerek sinterlenmiştir. Kullanılan kuvars'ın farklı tane boyut dağılımı, bünye hazırlamadaki farklı karıştırma/öğütme süreleri ve kullanılan farklı alumina kaynağına göre sinterlenme sonrası kazanılan bünye yoğunluğu, çekilme miktarları, su emme, eğilme dayanımı ve renk analizleri araştırılmıştır. Yeni bünye kompozisyonunun; 1200-1280 °C sinterlenme sıcaklık aralığında yüksek bünye yoğunluk değerlerine sahip olduğu tespit edilmiştir.İnce boyutlu kuvars kullanımı ve uzun öğütme/karıştırma zamanına sahip bünyelerin yoğunluk üzerine olumlu etkileri gözlenmiş ve sinterlenme sıcaklığı değeri daha düşük seviyelere çekilebilmiştir. Sinterlenmiş bünye kompozisyonlarının renk değerleri, CLAB renk uzay sisteminde L*. a* ve b* indisleri ile tanımlanan kolorimetre yardımı ile ölçülmüştür. Sinterlenmiş bünyelerde L*, a* ve b* değerleri +94,00, -0,30 ve +6,00 olarak elde edilmiş olup bu değerler geliştirilen yeni bünye ile yüksek bünye beyazlık değerine sahip ve diğer tüm ürün nitelikleri ile üretim standartlarına uygun olan porselen granit bünyenin elde edildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Porcelainized stoneware has been used for some time as flooring and covering material in constructions with a wide range of aspects, design and colours, as an alternative to natural stones. The raw materials, in general, used for the body compositions are kaolinitic clays, feldspar and quartz. They contain a small amount of impurities such as Fe2Û3 and TİO2 that have an adverse effect on the whiteness of ceramic materials. In this study, to increase the whiteness of porcelainized stoneware new body formulation containing wollastonite, a-alumina, quartz and clays has been adopted. This formulation was designed to develop basically anorthite crystals in the microstructure and fabricated by powder pressing and sintering. The effects of quartz particle size, mixing/milling time and source of alumina on the sinterability of this body were investigated by measuring the density, shrinkage and water absorption together with flexural strength and aesthetical (colour parameter analyses) properties. It was found that it is possible to sinter the new body formulation to a high-density level in the 1200-1280 °C sintering temperature ranges. Both using smaller quartz particle size and longer mixing/milling time have a beneficial effect on the densification level and reducing the sintering temperature. The colour of sintered samples were measured by using a colorimeter which operates on the CLAB colour space system in which the colour descriptions are L\ a* and b*. Typical L*, a* and b* values obtained from sintered samples were +94,00, -0,30 and +6,00 respectively, which that the resultant porcelainized stoneware body has both a high degree of whiteness and other final product requirements.