Hekzaklorosiklotrifosfazatrien ile dibenzilamin reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of reaction of hexachlorocyclotriphosphazatriene with dibenzylamine
  1. Tez No: 134347
  2. Yazar: GÜNDÜZ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmada hekzaklorosiktrifosfazatrien (trimer) ile dibenzilaminin reaksiyonundan oluşan bileşik (Il)'nin pirolidin ve tersiyer bütil amin ile olan reaksiyonları incelendi. Sentezleri gerçekleştirilen bileşiklerin yapı aydınlatma çalışmaları yapıldı. Kloroformda, hekzaklorosiktrifosfâzatrien (trimer) ile dibenzilamin etkileştirildi. Bu reaksiyon sonucu, hekzaklorosiklotrifosfazatrien türevleri hazırlandı. Oluşan türevlerden bieşik (ll)'nin THF da pirolidin ile reaksiyonu sonucu yeni bir bileşik (IV) elde edildi. THF içinde bileşik (II) ile ter-bütilaminin reaksiyonu sonucu tamamen sübstitüe olmuş bir bileşik (V) elde edildi. Hazırlanan bu bileşiklerin yapıları FT-IR, 31P NMR, JH NMR, 13C NMR, kütle spektroskopisi ve X-ışınları kırınım yöntemleri ile yapılan ölçümlerden elde edilen veriler yardımıyla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the reaction of hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) with dibenzylamine was made in chloroform. Reaction of product (II) with pyrolidine and TBA was made in THF. All products which were existenced was investigated. In chloroform, hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) was effected with dibenzylamine. At the end of this reaction, derivatives of hexachlorocyclotriphosphazatriene were prepared. At the end of the reaction of compound (II) with pyrolidine in THF, a new compound (IV) was obtained. In THF, at the end of the reaction of compound (II) with ter-buthylamine, compound (V) was obtained. The structure of these compounds were explained by the methods of FT-IR, 31P NMR, *H NMR, nC NMR, X-Ray, mass spectroscopy.