IPSec/VPN geçitleri için script MIB tabanlı dağıtık yönetim sistemi
Script MIB based distributed management system for IPSec/VPN gateways
  1. Tez No: 134348
  2. Yazar: MÜCAHİT MUTLUGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZET IP ağlarının gelişmesi ile ağların ve ağlardaki elemanların yönetim ihtiyacı paralel olarak artmıştır. İP ağlarının güvenliğini sağlamada kullanılan güvenlik cihazlarından IPSec/VPN geçitlerinin de etkili bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Günümüzde bu iş için kullanılan çözümler yetersiz kalmakladır. IPSec geçitlerinin yönetim ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirilen Script MIB tabanlı dağıtık yönetim sistemi pek çok yönden diğer çözümlerin eksiklerini kapatmakta ve bu yönden iyi bir alternatif olmaktadır. IPSec geçitleri için Script MIB tabanlı dağıtık yönetim sisteminin önce teorik altyapısı verilmiş, bunun ardından sistemin mimarisi ve elemanları ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Daha sonra da delegasyon için kullanılan script tiplerinden bahsedilmiştir. Bu scriptler için örnek uygulamalar yapılmış ve ardından da bu scriptler üzerinden sistemin verimliliği hesaplanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise sistemin avantajları ortaya konmuş, diğer çözümlerle bazı kıyaslamalar yapılmış ve sistemin eksik bazı noktalarının giderilmesi adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Following the advances of IP networks, the need for management of networks and network elements has increased paralelly. It is also necessary to effectively manage IP Sec/VPN gateways which are used in providing security to IP networks. Current solutions for the management of IPSec/VPN gateways are not sufficient. Script MIB-based distributed management system, which is developed by considering management needs of IPSec/VPN gateways, solves insufficiencies of other solutions' and becomes a good alternative. In this work, firstly the theoretical background of Script MIB-based distributed management system for IPSec gateways is given and elements of it is explained in detail. After that script types which are used in delegation of management tasks are mentioned. For all types of management scripts sample applications are developed and presented. Moreover, the efficiency of delegation is calculated and evaluated using sample scripts. At the last part of the work, the advantages of the system and some comparisons with other works are presented. Furthermore, for the sake of overcoming some insufficient points of the presented system, some recommendations are given.