Trimerin 2,2-dimetilpropan-1,3-diol türevlerinin bazı mono ve difonksiyonlu reaktiflerle reaksiyonları
Reaction of the derivatives of trimer 2,2-dimethylpropane-1,3-diol with some mono and difunctional reagents
- Tez No: 134349
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Hekzaklorosiklotrifosfazatrienin (trimer), 2,2-dimetilpropan- 1,3 -diol ile piridin varlığında, argon atmosferinde, kuru tetrahidrofuranda, dört gün oda sıcaklığında karıştırılmasıyla gerçekleştirilen reaksiyonda monospiro yapısındaki ürün (I); beş gün oda sıcaklığında yapılan reaksiyondan ise bisspiro (II) yapısındaki ürün elde edildi. Trimerin 2,2-dimetilpropan- 1,3-diol türevi (I), pirolidİnin aşırısı ile tetrahidrofuranda, argon atmosferi altında ve oda sıcaklığında dört gün karıştırıldı. Ayırma ve saflaştırma işlemlerinin uygulanması ile ürün (III) elde edildi. Trimerin 2,2-dimetilpropan- 1,3-diol türevi (II), pirolidinin aşırısı ile tetrahidrofuranda, argon atmosferi altında ve dört gün oda sıcaklığında karıştırıldı ve bir gün geri soğutucu altında ısıtıldı. Reaksiyon karışımına uygulanan ayırma ve saflaştırma işleminin sonunda ürün (IV) elde edildi. (I) bileşiği ile hekzilaminin aşırısı, kloroformda, argon atmosferinde, üç gün oda sıcaklığında karıştırıldı ve bir gün geri soğutucu altında ısıtıldı. Kolon kromatografısi tekniği ile ayırma ve saflaştırma işleminin uygulanmasıyla (V) yapısındaki ürün saf olarak elde edildi. Bu çalışmada, sentezleri gerçekleştirilen ürünlerin yapıları FT-IR, elementel analiz, kütle ölçümleri, 31P, *H NMR spektrumları incelemelerinden elde edilen bilgilerle aydınlatıldı. Ayrıca (I), (II) ve (IH) bileşiklerin yapıları X-ışınları difraktometre ölçümlerinden elde edilen verilerle de aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ISf &-*>$£ 5 In presence of pyridine hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer)' "was reacted with 2,2-dimethylpropane-l,2-diol in dry THF under argon atmospher. The reaction carried out at room temperature for four and five days. In the first case monospiro product (I) was obtained and in the second case bispiro product (II) was obtained. 2,2-dimethylpropane-l,2-diol derivative (I) of the trimer was reacted with excess amounts of pyrolidine in THF at room temperature. The reactions was continued for four days under argon atmospher. The reaction mixture was separted and purified to obtain product (HI) 2,2-dimethylpropane-l,2-diol derivative (II) of the trimer was reacted with excess amounts of pyrolidine in THF at room temperature for four days and was heated for one day under reflux condenser. The reaction mixture was separted and purified to obtain product (IV) The product (I) was reacted with excess amounts of hexylamine in chloroform firstly at room temperature for three days and by heating under reflux condenser for one day. The reaction was carried out under argon atmosphere. The reaction mixture was separted and purified by using colon chromotography technique to obtain product (V). The structure of these compounds were elucidated by FT-IR, mass, 31P, *H NMR spektra and elemental analysis. The structures of (I), (II), (III) compounds were determined with X-ray diffraction measurement.