Sol-jel yöntemi ile elde edilen ZnO tozlar ile seramik üretimi
Fabrication of ZnO ceramics from the powders produced by sol-gel process
  1. Tez No: 134393
  2. Yazar: GÖKHAN KÜÇÜKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAVUZ ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Katkılı ve katkısız ZnO seramikler jel kurutma ve çökeltme yöntemiyle üretilmiştir. Katkılandırılmanın genellikle ZnO seramiklerin yoğunluğu üzerinde olumlu etkisinin olduğu gözlenmiştir. Jel kurutma yöntemiyle en yüksek yoğunluklu üretilen seramik Mn katkılı olup Al katkısı ise saf seramiklerden daha düşük yoğunlukta seramiklerin üretilmesine yol açmıştır. Bilyeli değirmende tane boyutu küçültüldükten sonra 1 um üretilen seramiklerin yoğunluğu teorik yoğunluğa yakındır. Çökeltme yöntemiyle elde edilen saf seramikler katkı elementine yada öğütmeye gereksinim kalmadan yoğunlaşmıştır. Taramalı elektron mikroskobu çalışmaları yoğunluk ölçümlerini desteklemiştir. X-ışını kırınımı çalışmaları sonucunda Bİ2O3 katkılı seramikler dışında tek fazlı ZnO fazının (zincite yapısında) oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Both doped and undoped ZnO ceramics were prepared by gel drying ancl solution precipitation method. Generally doping increased the density of ZnO ceramics. Among the gel dried ceramics, the highest density were achieved by Mn doped ceramics while Al doped ceramics had a density lower than undoped samples. When ball mill was used for particle size reduction, 1 urn high density ceramics (close to theoretical density) were able to be prepared. Solution precipitation method enabled preparation of high density ceramics without the need of grinding or doping. Scanning electron microscope studies supported the results of density measurements. X-ray diffraction studies show that ceramics were crystalline and single phase with zincite structure except for Bİ2O3 doped ceramics.