Yeni bir metotla maltogenaz enziminin immobilizasyonu
Immobilization of maltogenase enzyme by novel method
- Tez No: 134392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ TANRISEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Maltogenaz, Eupergit C matrisinde % 60 rölatif aktivite ile immobilize edildi. Immobilize enzim maltodekstrinden maltoz üretiminde kullanıldı ve 30 gün süresince önemli bir aktivite kaybına uğramadığı tespit edildi. Serbest ve immobilize enzim için optimum şartların değişmediği ve optimum pll'ın ve sıcaklığın sırasıyla 5 ve 60°C olduğu gözlendi, immobilize maltogenaz' in serbest enzime göre yüksek sıcaklık ve pH değerlerinde daha dayanıklı olduğu tespit edildi. İmmobilizasyonun kinetik parametreleri değiştirdiği bulundu: Serbest enzim için 19,4 g maltoz/L.dak ve 41,9 g maltodekstrin/L olan Vm ve Km değerleri, immobilize enzim için 10,6 g maltoz/L.dak ve 62,1 g maltodekstrin/L olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Maltogenase was immobilized onto Eupergit C, resulted in 60% relative' activity. The immobilized enzyme was used for the production of maltose from maltodexlrin and found thai it has been active for 30 days without significant decrease in activity. The optimum conditions were not affected by immobilization, and the optimum pi I and temperature for free and immobilized enzymes were 5.0 and 60 "C, respectively. It was determined that immobilized enzyme was more stable at high pi I and temperatures. Immobilization changed the kinetic parameters: Vm and Km for free enzyme were 19.4 g mallose/L.min, and 41,9 g maltodextrin/L respectively, whereas Vm and Km for immobilized enzyme were 10,6 g maltose/L.min and 62,1 g mallodextrin/L, respectively.