Kırsal kesim çevresel ihtiyaçlarının belirlenmesi için altyapı bilgi sisteminin oluşturulması ve bir uygulama
Preparing the infrastructure database of rural areas in order to determine the requirements of these area and a case study
  1. Tez No: 134394
  2. Yazar: EMİNE AYSUN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV ÖZET Kentlerin ve kırsal kesimlerin sosyal ve ekonomik kalkınmasında belirleyici olan kanalizasyon ve içmesuyu altyapı sistemleri, sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez şartı olan çevrenin korunmasına doğrudan hizmet etmektedir. Ülkemizin kalkınmışlığının önemli bir göstergesi olan kırsal kesimin içmesuyu ve kanalizasyon sistemi, Türkiye genelinde incelenmiş ve elde edilen veriler İstanbul iline bağlı köylerin durumlarıyla karşılaştırılmıştır. Nüfusu ve yerleşim alanı hızla artan İstanbul'da, köylerin bu artıştan ne kadar etkilendiği araştırılmış ve nüfus projeksiyonunda en fazla artış gösteren Elmalı köyünün (İstanbul-Beykoz), içmesuyu ve atık su projeksiyonları, bunlara bağlı olarak geleceğe yönelik altyapı yatırım ihtiyacını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Kırsal kesim altyapı ihtiyacının büyüme/küçülme senaryolarını hazırlayarak içmesuyu ve kanalizasyon sistemlerini yeniden yapılandırmak, organize edilmiş bir köy planlaması sistemini uygulamak, yapılacak proje ve inşaat çalışmalarının ekonomik optimizasyonu için faydalı olacaktır. Mevcut ve yapılacak altyapı yatırımlarında teknolojik yeniliklere ayak uydurularak kurumlar arası eşgüdüm ve acil durum planlaması gibi çalışmalar yapmak, ülkemizde köy-kent yaşam standarttan arasındaki fark biraz olsun azaltılabilir ve kırsal kesimde sürdürülebilir kalkınmadan söz edilebilir. Bu düşünceden hareketle, altyapı sisteminin hızla değişen veri tiplerine ayak uydurması amacıyla İstanbul iline bağlı köylerin“Altyapı Bilgi Sistemi”veri tabam hazırlanmış ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak bu veriler grafik ortama aktarılmıştır. Yapılan çalışmayla İstanbul ili köylerine Köy Hizmetleri tarafından götürülen hizmetlerin daha hızlı ve kolay erişilebilir hale getirilmesi amaçlanmış, ileride yapılacak proje planlamalarında önceliklerin daha iyi belirlenebilmesine, kurumlar arası eşgüdümün daha kolay sağlanmasına ve altyapı veri tabam bilgileri konum bilgileriyle ilişkilendirilerek, köye götürülen hizmetlerin niteliğinin artırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Infrastructure plays the most significant role of protecting environment, is a base of the social and economical improvement of urban and rural areas for sustainable development. The main indicator of progress in development of Turkey is the sewerage and drinking water network of villages that are investigated generally and compared with villages around Istanbul. The influence of a rapid rate of population rise and landscape use in Istanbul and its impact onto surrounding is studied. The village, Elmalı (Beykoz-İstanbul) has a rapid rise in the rate of population therefore its sewerage and drinking water requirement and operational investment for future are estimated. The infrastructure requirement of rural area prepared by determining statistical behaviour of studied area in order to re-built sewerage and drinking water network, organize the rural planning sufficiently, optimise the construction and design work economically, adapt the existing and future infrastructure investment suited recent technology, synchronize between the public departments and plan according to worst scenario. As a result of those result in keeping the balance between the welfare level of rural and urban areas and emphasize the importance of sustainable development in rural area of Turkey. In order to follow the rapid development in infrastructure systems of rural areas,“Infrastructure Database”is prepared and all data are converted into the vectored database by the help of using Geographic Information System. As a result of this study, the service and information have been carried out for villages around Istanbul by Ministry of Rural affairs, which are aimçd to be used beneficially. However these make the assessment of priority for future planning easier, synchronization between public departments quickly, getting relation between infrastructure and geographical information accurately. Consequently this study is intended to increase the service quality of Ministry of Rural Affairs towards the rural area of Turkey.