Bazı yeni oksim türevlerinin sentezi ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Synthesis and antioxidant activities of some novel oxime derivatives
- Tez No: 577740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ω- kloro izonitrosoasetofenon ile sırasıyla 2-kloro-4-metilanilin, 2-kloro-5-metilanilin, 2-kloro-6-metilanilin, 3-kloro-2-metilanilinin, 4-kloro-3-metilanilin, 5-kloro-2-metilanilin, 2,3-dikloroanilin, 2,4-dikloroanilin ve 3,5-dikloroanilin reaksiyona sokularak C1-C9 kodlu yeni oksim bileşikleri sentezlenmiştir. C1, C4-C7 ve C9 kodlu oksim bileşiklerinin yapıları X-ışını tek kristal analizi ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen yeni bileşikler, nonenzimatik lipid peroksidasyon inhibisyonu, antioksidan ve antiradikal aktiviteleri değerlendirilmiş ve 5, 50 ve 100 μM'de BHA, TBHQ, BHT ve Trolox ile karşılaştırılmıştır. C6, C5, C2, C2 ve C3 kodlu bileşiklerin sırasıyla daha iyi total antioksidan aktivite, indirgeme gücü, serbest radikal giderme aktivitesi, metal şelatlama aktivitesi, hidrojen peroksit giderme aktivitesi ve nonenzimatik linoleik asit peroksidasyon sergiledikleri gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile oksidatif stres koşullarını gidermeye yönelik umut verici antioksidanlar olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, novel nine new compounds were synthesized in the reaction of ω- chloro isonitrosoacetophenone with 2-chloro-4-methylaniline, 2-chloro-5-methylaniline, 2-chloro-6-methylaniline, 3-chloro-2-methylaniline, 4-chloro-3-methylaniline, 5-chloro-2-methylaniline, 2,3-dichloroaniline, 2,4-dichloroaniline and 3,5-dichloroaniline resulting for C1-C9, respectively. The compounds C1, C4-C7 and C9 were handled in single crystalline forms which the structures were also investigated by X-ray single crystal analysis. These newly synthesized all compounds were evaluated for their nonenzymatic lipid peroxidation inhibition, antioxidant and antiradical activities and compared with BHA, TBHQ, BHT and Trolox at 5, 50 and 100 μM. The compounds C6, C5, C2, C2 and C3 exhibited better total antioxidant activity, reducing power, free radical scavenging activity, metal chelating activity, hydrogen peroxide scavenging activity and nonenzymatic linoleic acid peroxidation, respectively. Due to the best of our knowledge for novel oxime compounds, this study is the first report as promising antioxidants to scavenge oxidative stress conditions.