Dizi uzaylarında katılık
Solidity in sequence spaces
  1. Tez No: 134419
  2. Yazar: NİZAMETTİN YAPICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET DİZİ UZAYLARINDA KATILIK Nizamettin YAPICI Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2003, 64 sayfa Danışman Jüri Jüri Jüri Jüri Yrd. Doç. Dr. Osman OZDEMIR Prof. Dr. Yusuf YAYLI Doç. Dr. Oktay MUHTAROV Yrd. Doç. Dr. Hacı AKTAŞ Yrd. Doç. Dr. Adem EROĞLU Bu çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bu çalışma boyunca kullanılacak, temel tanım ve teoremler verildi, ikinci bölümde, bir E dizi uzayının, a, /3, 7 duallikleri ve bu uzayların özel durumları olan csa, bva, bvfi, bsa, es13, bv&, bv§, bs$, es1, bv1, bvç, bs1 uzayları arasındaki temel ilişkileri ifade eden teorem ve ispatları ver ildi. Ayrıca bu bölümde katılığın tanımı verilerek, katılıkla ilgili çok önemli teoremler verildi. Üçüncü bölümde, E^, F^, G^ formundaki uzayların tanımları verilerek,bu uza yların dizi uzaylar ve semi-normlu uzaylar oldukları incelendi. Son olarak, Delta uzayı, (5-perfect cümle ve hemen hemen özdeşlik tanımları verilerek, l^ (X), l{ (X), Iqo (co) ve If (co) uzayları arasındaki ilişkileri veren çok önemli teoremler ispatlandı. Son bölüm ise, tartışma ve sonuç bölümüdür. Anahtar Kelimeler : Dizi uzayı, Normlu uzay, Tamlık, Lineer uzay, Dual uzay, Katılık.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT SOLIDITY IN SEQUENCE SPACES Nizamettin YAPICI Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural Applied Scince Department of Mathematics Master Thesis 2003, 64 pages Supervisor : Assist. Prof. Dr. Osman ÖZDEMİR Jury : Prof. Dr. Yusuf YAYLI Jury : Assoct. Prof. Dr. Oktay MUHTAROV Jury : Assist. Prof. Dr. Hacı AKTAŞ Jury : Assist. Prof. Dr. Adem ERO?LU This work: consists of four chapters, as follows. The first 'chapter is. concerned with general definitions and theorems. The second chapter deals with the fundamental relations between the dual spaces a, /3, 7 of an ^-sequence space and the spaces csa, bva, bvfî, bsa, cs?, bv@, bv$, bs?, csJ, bv1, bv^, bs1 which are the special cases of the dual spaces. In addition, the definition of solidity and related theorems are consid ered. In the third chapter E^, F^ and G ^ are investigated; it is proved that they are the sequence and semi-norm spaces. Finally, defining the Delta space, ö- perfect and almost identity, some important theorems regarding the relations among the spaces Zoo {X), l{ {X), Zoo (co) and l[ (c0) are given. Key Words : Sequence Space, Normed Space, Completeness, Linear Space, Dual Space, Solidity.