Bazı böğürtlen (Rubus fructicosus L. ) çeşitlerinin Tokat yöresine adaptasyonu üzerine bir araştırma
A Study on adaptation of some blackberry (Rubus fructicosus L. ) cultivars in Tokat province
- Tez No: 134418
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL GERÇEKÇİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET BAZI BÖĞÎJRTLEN(Rubusfmcticosus L.) ÇEŞİTLERİNİN TOKAT YÖRESİNE ADAPTASYONU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ismail ESMEK Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2003, 40 sayfa Danışman :Doç.Dr. Resul GERÇEKÇÎOĞLU Jüri :Doç. Dr. Sezai ERCİŞLİ Jüri :Doç. Dr. Yakup ÖZKAN Jüri :Yrd. Doç. Dr. Yemliha EDİZER Jüri : Yrd. Doç. Dr. Naif GEBOLOĞLU Araştırma 2001 - 2002 yıllarında Tokat ekolojisinde 7 adet böğürtlen çeşidinde yürütülmüştür. Çeşitlerin sürgün başına verimleri (g), sürgün sayıları (adet), bitki sürgün boyutları (cm), büyüme durumları, yan dal oluşumu, meyve salkım sayılan (adet) gibi özellikleri yanında, meyvelerin ağırlıkları (g), bazı kimyasal kompozisyonları, meyve boyutları (mm), renk ve şekilleri, tanelenme durumları, tat ve aroma gibi özellikleri saptanmıştır. İki yılın ortalamalarına göre çeşitlerin sürgün basma verimleri 653 (Arapaho)- 6641(Jumbo)g, meyve ağırlıkları 2,83(Bursa II)-7,88(Jumbo)g, suda çözünebilir kuru madde miktarı % 8,98(Bursa I)-l l,88(Arapaho) ve toplam asit miktarları 16,33(Cherokee)- 27,17(Bursa II) g/l olarak saptanmıştır. Araştırma sonucuna göre, yöre için Jumbo, Bursa I ve Nessy böğürtlen çeşitleri en iyi çeşitler olarak önerilebilir. Anahtar Kelimeler :Tokat yöresi, böğürtlen çeşitleri, adaptasyon.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT A STUDY ON ADAPTATION OF SOME BLACKBERRY {Rubus fructicosus L.) CULTIVARS IN TOKAT PROVINCE Ismail ESMEK Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticultural Science Masters Thesis 2003, 40 page Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Resul GERÇEKÇİO?LU Jury : Assoc. Prof. Dr. Sezai ERCİŞLİ Jury : Assoc. Prof. Dr. Yakup ÖZKAN Jury : Asst. Prof. Dr. Yemliha EDİZER Jury : Asst. Prof. Dr. Naif GEBOLO?LU This study was carried out with seven blackberry cultivars between 2001 and 2002 years in Tokat region. In this research some plant and fruit(berry) characteristics such yield per cane, cane number per plant, cane dimensions, cane growth characteristics, lateral branch formation, number of berry cluster, berry weight, berry dimensions, color, taste and aroma were determined. According to the average of two years results, cane yield varied from 653g (Arapaho)-6641g(Jumbo); berry weights 2,83g(Bursa II) - 7,88g(Jumbo); total soluble solids 8,98%(Bursa I)-ll,88 %(Arapaho) and total acidity as 16,33g/l(Cherokee) - 27,17 g/l(Bursa II). As a result, Jumbo, Bursa I, and Nessy varieties could be recommandate to growers both Tokat and similar region. Key Words : Tokat province, blackberry varieties, adaptation.