İncir üretiminde temiz erkek incir (ilek) meyvesi elde edilmesi üzerinde araştırmalar
A Research on obtaining healthy caprifig fruits in fig production
- Tez No: 134437
- Danışmanlar: PROF. DR. UYGUN AKSOY, PROF. DR. RENGİN ELTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
(ÖZET) İNCİR ÜRETİMİNDE TEMİZ ERKEK İNCİR (İLEK ) MEYVESİ ELDE EDİLMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR YORGANCLAynisa Yüksek Lisans Tezi,Bahçe Bitkileri Anabilimdalı Tez Yöneticisi:Prof. Dr. Uygun AKSOY Prof. Dr. Rengin ELTEM Ekim, 2003, 75 Sayfa Projenin amacı, incir yetiştiriciliğinin potansiyeli ve ilek ancıklarının, küfleri incir meyvelerine taşınmasındaki işlevi ortaya koymak ve temiz ilek kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak üzere öneriler yapmaktır. Bu amaçla, 2001 ve 2003 yılında incir bölgelerinden alman ilek, ebe, boğa ve Sanlop örneklerinin tamamında mikrobiyolojik analizler yapılmış, 2001 yılında Sanlop incir çeşidinden alınan kuru meyve örneklerinde ayrıca su aktivitesine (aw ) bakılmıştır. İncir üreticileriyle de anketler yapılarak konu değerlendirilmiştir. Bu projede, üreticilerin büyük bir bölümünün ilek meyvelerini dışarıdan temin ettikleri saptanmıştır. İncirde meyve olgunlaşmasının toplu halde olmaması, ilekleme süresinin ve ilekleme sayısının değişmesine neden olmaktadır. Anket yapılan üreticilerin % 50' ye yakını ileklemeyi 15 günde tamamlamaktadır. Yörede kullanılan ilekVI çeşitleri içinde en fazla kullanılan Hamza ilektir. Hamza ileğin dışında üreticiler tarafından kullanılan en yaygın çeşitler 2000 yılında Kuyucak, Kara ilek ve Bardakçı, 203 yılında ise Yerli, Abalı ve Kaba ilek olmuştur. Yapılan mikrobiyolojik analiz sonuçlarına göre incelenen ilek meyvelerinin küf miktarı açısından riskli olduğu, meyve iç boşluğundaki küf miktarının dış yüzeye göre daha yüksek olduğu ve bunda da ilek sineklerinin taşıyıcı olarak aktif rol aldığı tespit edilmiştir. Kuru Sanlop meyvelerindeki küf miktarı yaş meyvĞye göre daha fazla bulunmuştur. İlek meyvelerinde Okratoksin-A bulunmamıştır. Anahtar Sözcükler : Sanlop, İlek meyvesi, Küf- maya, Blastophaga psenes, aflatoxin, okratoksin A
Özet (Çeviri)
vıı (ABSTRACT) A RESEARCH ON OBTAINING HEALTHY CAPRTFIG FRUITS IN FIG PRODUCTION Yorgancı, Aynisa MSc Thesis, Department of Horticulture Supervisior Prof. Dr. Uygun Aksoy and Prof. Dr. Rengin Eltem October, 2003, 75 pages The aim of this study is to find caprifig production potential in the Aegean Region and to determine the role of fig wasps in fungal infections. Some research work is done to male some proposals for healthy caprifig production. In 2001 and 2003, caprifig (male ) and Sanlop (female ) fig samples were collected from the orchards located in the growing region. The mould and yeast counts are determined in the samples. In 2001, water activity was analyzed in dried Sanlop figs. Questionnaires are filled out with the farmers to get more information on caprification practices. Most of the farmers do not grow the caprifig trees. The caprification period and the amount of caprifig change according to the years. The most widely used caprifig is Hamza through out the growing region.vııı According to the results, the caprifigs possess risk in respect to the mould counts. The mould counts inside the internal cavity is higher than the outer surface of the caprifig due to the fig wasp acting as the vector. Dried figs have higher mould content than the fresh ones. Ochratoxin-A formation is not determined in caprifig fruits. Key Words : Sanlop, Caprifig fruit,mould- yeast, Blastophaga psenes, aflatoxin, okratoksin A