Beta-karoten ile Porphyridium cruentum ham polisakkarit ekstratının kronik x-ışınına maruz kalan bireylerin kromozomları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigating the effect of beta-carotene and Porphyridium cruentum crude polysaccharide extract on chromosomes of the cases subjected to chronic x-ray
  1. Tez No: 134447
  2. Yazar: SUZAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SACİDE PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET BETA-KAROTEN İLE PORPHYRİDÎUM CRUENTUM HAM POLİSAKKARİT EKSTRAKTI'NIN KRONİK X-ISININA MARUZ KALAN BİREYLERİN KROMOZOMLARI ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI ŞENOL, Suzan Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Sacide PEHLİVAN Ekim, 2003, 75 sayfa Bu araştırmada, en az beş yıl kronik x-ışınına maruz kalan sekiz röntgen teknisyenin periferik kan lenfositlerinde kromozomal farklılıklar Kardeş Kromatid Değişimi (KKD) ve GTG bantlama-Giemsa boyama ile araştırılmıştır. Kontrol grubu (5.46±0.37) ile karşılaştırıldığında, röntgen teknisyenlerini (7.22+1.04) içeren hücrelere ait spontan KKD sıklığında önemli bir artış bulunmuştur. Total kromozom aberasyonları ise röntgen teknisyenlerinde %7.9 olurken, kontrol grubunda %1.3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT INVESTIGATING THE EFFECTS OF P-CAROTENE AND PORPHYRIDIUM CRUENTUM CRUDE POLYSACCHARIDE EXTRACT ON CHROMOSOMES OF THE CASES SUBJECTED TO CHRONIC X-RAY ŞENOL, Suzan Msc in Biology Department Supervision Yrd. Doç. Dr.