Keten kumaşın terbiye işlemlerinde optimizasyon çalışmaları
The optimization studies of the finishing treatments of the linen fabric
- Tez No: 134458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET KETEN KUMAŞIN TERBİYE İŞLEMLERİNDE OPTİMİZASYON ÇALIŞMALARI NAMLIGÖZ, Eylen Sema Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Süleyman ÇOBAN Haziran, 2003 Bu tez çalışmasında, keten kumaşın olumsuz bir kullanım Özelliği olan buruşma eğilimi, buruşmazlık maddeleri ile iyileştirilerek optimize edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ön terbiye işlemi uygulanmış %100 pamuklu, 50/50 keten/pamuk karışımı ve % 100 keten kumaşlara formaldehit açığa çıkarma özelliklerine göre farklı yapıda buruşmazlık maddeleri ile işlem yapılmıştır. Ardından bu kumaşlar farklı sıcaklık ve sürelerde kondenzasyon işlemine tabi tutulmuştur. Denemeleri yapılan örneklere ait, buruşmazlık açılan, boyut stabilitesi, kopma dayanımı ve kopma uzaması, sürtünmede kütle kaybı ve açığa çıkan serbest formaldehit miktarları test edilerek optimum sonucu veren reçete tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar kelimeler : Buruşmazlık bitim işlemi, DMDHEU, kuru buruşmazlık açısı, serbest formaldehit, boyut stabilitesi
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THE OPTIMISATION STUDIES OF THE FINISHING TREATMENTS OF THE LINEN FABRIC NAMLIGÖZ, Eylen Sema MSc, Textile Eng. Supervisor : Doç. Dr. Süleyman ÇOBAN June, 2003 In this thesis, it has been aimed to eliminate the creasing tendency and optimize the easy-care properties of linen fabrics by using crease-resistant agents. With this aim, pretreated % 100 cotton, % 50-50 cotton/linen and % 100 linen fabrics have been treated by the crease-resistant agents with the various formaldehyde-released characteristics. Then these fabrics have been cured at different process temperatures and times. Wrinkle-resistant angels, dimensional stabilities, breaking strengths and breaking extensions, weight losses caused by rubbing and formaldehyde-released contents of treated fabrics have been tested and determined the recipe that provides the optimum results. Keywords : Crease-resistant finish, DMDHEU, WRA, free-formaldehyde, dimensional stability