Sinagrit (Dentex dentex) larvalarında (0-32 gün) biyometrik karakterlerin belirlenmesi
Description of biometrical characters (0-32 day) in larval rearing of common dentex (Dentex dentex)
- Tez No: 134457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KÜRŞAT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
V ÖZET SİNARİT(Dentex dentex) LARVALARINDA (0-32 GÜN) BİOMETRİK KARAKTERLERİN BELİRLENMESİ KOCAREİS, Cemile Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. M. Kürşat FIRAT Haziran, 2003, 66 Sayfa Bu çalışmada, sinagrit (Dentex dentex) balığının bir üreme sezonu boyunca, kültür koşullarında yumurtlaması ve larval yetiştiricilik döneminde morfometrik karakterlerinin gelişim değişiklikleri incelenmiştir. Yumurtlama ortalama 16-25 °C sıcaklık aralığında, Mart- Temmuz dönemleri arasında gerçekleşmiştir. Larval yetiştiricilik ve morfometrik karakterlerin gelişimi, Nisan-Haziran dönemleri arasında çalışılmıştır. Yumurtlama periyodu boyunca toplanan yumurta miktarından %19,08'i ölü ve %80,92'si canlı, toplam 24.555 gr yumurta olarak hesaplanmıştır. Ortalama yumurta çapı, 1.032±0.008 mm ve ortalama yağ damlası çapı 0.233±0.002 mm olarak tespit edilmiştir. Larval gelişim, büyüme ve morfometrik karakterlerin değişimi 0. günden 32. güne kadar tanımlanmıştır. Larvalara 5 m3'lük tanklarda intensif koşullarda Nannochloropsis sp. kullanılarak yeşil su tekniği uygulanmıştır. Yemleme besin kesesinin tüketilmesinin ve ağzın açılmasından ardından 24 saat aydınlatmada (50-100 lux), rotiferleVI {Brachionus sp.) başlayıp Artemia (Artemia sp.) ile devam edip hazır yeme (mikro partikül yem) geçiş yapıları bir diyet şeklinde uygulanmıştır. Larvalarda su sıcaklığına bağlı olarak, çıkıştan sonra 7. güde besin kesesi tamamen tüketilmiştir. Besleme 5. günde başlamıştır. Yağ damlası emilimi 9. günde tamamlanmıştır. Hava kesesi şişmesi %90 oranında 11. günde, ortalama 4.533 mm total boyda gerçekleştirilmiştir. Notokorda bükülmesinin ortalama 6.5-7.0 mm total boyda 23.-25. günler arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir. 29. günde ortalama 9.7 mm total boyda tüm yüzgeç oluşumlarının tamamlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VTI ABSTRACT DESCRIPTION OF BIOMETRICAL CHARACTERS (0-32 DAY) IN LARVAL REARING OF COMMON DENTEX (Dentex dentex) KOCAREİS, Cemile MSc in Faculty of Fisheries, Aquaculture Department Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Kürşat FIRAT June, 2003, 66 pages In this study, spawning in captivity of the common dentex, Dentex dentex, during on one breeding season and developmental changes of morphometrical characters in larval rearing conditions was investigated. Spawning was occurred in March to July with a temperature range of 16-25 °C. Larval rearing and developmental changes of morphometrical characters was studied between April and June. The total number of eggs collected during the spawning period was estimated at 24.555 gram of which 19.08% were sinking and 80.92% were buoyant. The estimated mean egg and oil globule diameters were, 1.032±0.008 mm and 0.233±0.002 mm respectively. Larval developmental, growth and morphometrical changes were described from day 0 to day 32. Larvae were reared intensively in 5 m3 tank, with a green water technique by applied using Nannocloropsis sp. Feeding was started after yolk absorption and mouth opening, with 24 hour illuminations (50-100 lux). Fed initially on rotifers (Brachionus sp.),vııı followed by Artemia (Artemia sp.) and weaned on to an artificial diet. Larvae completed yolk absorption depending to temperature, on day 7 after hatching. Feeding was started on day 5. Oil globule absorption completed on day9. 90% swim bladder inflation completed on day 1 1, at about 4.533 mm total length. Notochord flexion occurred between day 23 and 25 after hatching, and at 6.5-7.0 mm total length. On day 29, at a mean total length of 9.7 mm all fin formations were completed.