Kadın dış giyiminde kullanılan kalıp sistemlerinde model uygulama tekniklerinin karşılaştırılması
The Comparison of the model application techniques in the pattern systems used in the women's exterior clothing
  1. Tez No: 134548
  2. Yazar: KEZİBAN GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇETİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
V ÖZET KADIN DIŞ GİYİMİNDE KULLANILAN KALIP SİSTEMLERİNDE MODEL UYGULAMA TEKNİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Çetin ERDOĞAN Ağustos 2003, 156 Sayfa Hazır giyim sanayiinde, giysinin kalitesini, etkileyen faktörlerden bir tanesi de kalıbın iyi hazırlanmasıdır. Giysinin estetik görünümünün ve vücuda uygunluğunun sağlanmasında kalıp hazırlamanın rolü büyüktür. Bu nedenledir ki kalıp hazırlama, üretim sürecinde çok önemli bir adımdır. Bu tezde, Hazır giyim sanayiinde üretilmekte olan kadın dış giyiminde kullanılan model uygulama teknikleri; çeşitli kalıp sistemleri incelenerek karşılaştırılmış elde edilen sonuçlar değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırmada kullanılan kalıp sistemlerinin kalıp hazırlama metotları ve arasındaki farklar incelenmiştir. Ayrıca her sistemin tanıtımı, ölçü tabloları, ölçü hesaplamaları ve kalıp hazırlama teknikleri hakkında bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE COMPARISON OF THE MODEL APPLICATION TECHNIQUES IN THE PATTERN SYSTEMS USED IN THE WOMEN'S EXTERIOR CLOTHING MSc Thesis, Textile Engineering Department Thesis Administrator : Prof. Dr. M. Çetin ERDO?AN August 2003, 156 Pages In the ready-made clothing industry, one of the effecting factors of the quality is making the pattern in a well manner. Pattern making has a great role in obtaining aesthetic appearence of the clothes and fitting them to the body. That's why, pattern making is a very important step in the production process. In this thesis, the model application techniques in the pattern systems used in the women's exterior clothing are studied and compared with each other using various pattern techniques, and the results are evaluated and then interpreted. The pattern making methods of the pattern systems used in this study and distinctions between them are investigated. Furthermore, informations are presented about introduction of every sytems, measurement tables, measurement calculations and techniques of pattern making.