Jeotermal bölge ısıtma sistemleri: Balçova örneği
Geothermal district heating systems: A case study of Balçova
- Tez No: 134547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF HEPBAŞLI, PROF. DR. MACİT TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
m ÖZET JEOTERMAL BÖLGE ISITMA SİSTEMLERİ: BALÇOVA ÖRNEĞİ ÇANAKÇI, Cihan Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Arif Hepbaşh Prof. Dr. Macit TOKSOY Temmuz 2003, 451 Sayfa Türkiye Alp-Himalaya tektonik kuşağının Akdeniz kısmında bulunmakta ve konumu itibari ile Jeotermal kaynaklar bakımından dünyanın ilk yedi ülkesi içinde yeralmaktadır fakat bu kaynakların kullanım oram çok düşüktür. Jeotermal kaynakların kullanıma sunularak hava kirliliğinin önlenmesi için daha detaylı çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışma ile: a) Türkiye'deki en önemli örneklerinden biri jeotermal bölge ısıtma sisteminin (JBIS) mevcut durumunu incelenmesi ve b) bir jeotermal sistemin bütün bileşenleri ile incelenerek, eksikler ve hataların belirlenmesi bu sayede yeni yapılacak projelere bir başvuru kaynağı olması amaçlanmıştır. Bu amaçla Türkiye'nin en büyük yüksek sıcaklıklı jeotermal bölge ısıtma sistemi olan Balçova örneği uygulama yeri olarak seçilmiştir. Bir JBIS 'inin ana bileşenleri olan kuyular, pompalar, ısı değiştiriciler, borular, kontrol vanaları, genleşme depolan, seperatörler, hat kesme vanaları, hidroforlar, kompansatörler, su tasfiye cihazları, filtreler, radyatörler, jeotermal su, kabuklaşma önleyici kimyasalIV maddeler, reenjeksiyon, frekans konvertörleri, her bir bölümde tanım, uygulama alanları ve hesaplama örnekleri ile Balçova'daki uygulamaları incelenmekte ve optimum tasarım ve iletme koşullarının sağlanması için dir. Anahtar Kelimeler; Jeotermal Enerji, Balçova, Jeotermal Bölge Isıtma Sistemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOTERMAL DISTRICT HEATING SYSTEMS: A CASE STUDY OF BALÇOVA ÇANAKÇI, Cihan M.Sc. in Mechanical Engineering Supervisors: Assoc. Prof. Dr. Arif HEPBASLI Prof. Dr. Macit TOKSOY July 2003, 451 Pages Turkey is located on the Mediterranean sector of the Alpine- Himalayan Tectonic Belt and is among the first seven countries in abundance of geothermal resources around the world. However, the share of its potential used is very low. This means that considerable studies on geothermal energy could be conducted in order to increase the energy supply and to reduce atmospheric pollution in Turkey. The main purpose of this thesis is twofold, namely: (a) to overview the status and future aspects of Balçova geothermal district heating (GDH) applications in Turkey and (b) to investigate the whole components of a geothermal district heating system, to find its missing and mistaken parts and to constitute a handbook for new projects. In this regard, the Balcova GDH system, which is one example of the high temperature district heating applications in Turkey, was selected as an application place. Main components of a GDH system such as wells, pumps, heat exchangers, pipelines, control valves, expansion stores, seperators, thermal expansion equipments, water treatment equipments, filters,VI geothermal water, reinjection, and frequency controllers were studied in terms of definitions, calculation methods and applications in Balcova. Some recommandations towards optimum design and operation of GDH systems were also made. Keywords; Geothermal energy, Geoothermal district heating systems, Balçova