Topraksız gerbera yetiştiriciliğinde bazı atıkların substrat olarak kullanımı üzerine araştırmalar
Researches on the usage of some organic wastes as substrate in soilless grown gerbera
- Tez No: 134553
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET TOPRAKSIZ GERBERA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BAZI ATIKLARIN SUBSTRAT OLARAK KULLANIMI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR YEMENİCİ, Figen Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi:Prof. Dr. Ercan ÖZZAMBAK Eylül 2003, 82 sayfa Bu araştırma topraksız kültür gerbera yetiştiriciliğinde farklı tutunma ortamlarının çiçek verimi ve kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla, 2002-2003 yıllan arasında yürütülmüştür. Araştırmada bitkisel materyal olarak Amaretto (turuncu), Red Bull ve Yanara (kırmızı) gerbeja çeşitleri kullamlmış.Substrat olarak ise Sİ hindistan cevizi torfu + pomza, (1:1), S2 çöp gübresi + pomza (1:1), S3 meşe palamutu kompostu + pomza (1:1) ve S4 hindistan cevizi torfu ortamları denenmiştir. Fidelerin dikimi 6 Haziran 2002 tarihinde, 17*25*120 cm boyutlarındaki strafor saksılara 4 lite/bitki olacak şekilde yapılmıştır. Bitki gelişimi ile ilgili olarak tutum oranı, yaprak uzama hızı yanında çiçek verimi, çiçek sapı uzunluğu, çapı, ağırlığı, çiçek renk değerleri, kuru madde miktarı, vazo ömrü gibi kriterler ele alınmıştır. Gelişme dönemi boyunca bitki su tüketimleri hesaplanmıştır. Bitkilerin beslenmesi, açık sistemde, içeriği N 217-325, P 55- 82,5, K 250-37, Mg 65-97.5, Ca 47.5-71.2, Fe 2-3, Mn 10.2-15.3, ZnVI 1.2-1.8, B 2.3-3.45, Cu 0.3-0.45, Mo 0.2-0.3.(mg/l) besin ortamı ile yapılmıştır. Aylık kümülatif verim açısından tutunma ortamları arasında fark bulunmamıştır. Red Bull çeşidi erkenci verimde (nisan) birinci sırada yer alırken, toplam çiçek verimi bakımından Red Bull ise Amaretto çeşidi ile aynı grup içinde yer almıştır. Çiçek kalite özellikleri üzerine tutunma ortamlarının bir etkisi olmadığı, buna karşın çeşitlerin etkisinin önemli olduğu beMenmiştir. Çiçeklerin vazo ömrünün aylara ve çeşitlere göre değişmekle birlikte 10 gün arasında olduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler; topraksız kültür, gerbera, hindistan cevizi torfu, meşe palamudu kompostu, çöp gübresi komposto, pomza
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RESEARCHES ON THE USAGE OF SOME ORGANIC WASTES AS SUBSTRATE IN SOILLESS GROWN GERBERA YEMENİCİ, Figen Master of Science Thesis, Horticultural Dept. SupervisorProf. Dr. Ercan ÖZZAMB AK September 2003, 82 pages This study was carried out in order to determine the effects of different organic substrates on plant growth, yield, quality, vase life of gerbera grown in soilless culture. The tested plant materials were Red Bull, Amaretto (orange), Yanara (red) gerbera varieties. (Gerbera seedling were planted into strafor pots 17*25*120 cm, at the date of 6.June.2002.) Four different growing media, SI; coco peat + pumice (1:1), S2; municipal wastes compast + pumice (1:1), S3; cork waste compost + pumice (1:1) and S4; coco peat were used. The experiment was designed according to the randomized blocks (4 1 root volume/plant) split with three replicates. In the experiment, dailly leaf growth, yield, some flower quality parameters (stem length, diameter of flower head, flower weight, thickness of flower stem, colour, dry weight content, vase life) and water consumption were measured. In an open system, water and nutrient requirements of plants were with drip irrigation suplied with nutrient solution including N 217-325, P 55-82,5, K 250-37, Mg 65-97.5, Ca 47.5-71.2, Fe 2-3, Mn 10.2-15.3, Zn 1.2-1.8, B 2.3-3.45, Cu 0.3-0.45, Mo 0.2-0.3.(mg/l)VIII Results obtained indicated that, there were no significant differences between substrates according to monthly cumulative yield. However m early yield, Red Bull variety was in the first stage where as, the highest total yield was obtained from Amaretto variety. In spite of the effect of varieties, substrates had no significant effect on quality parameters of flower. The vase life of flower were affected with varieties and growing season, differs. Key words; Soilless culture, gerbera, coco peat, cork, municipal wastes, pumice