Hasta idrarındaki I-131'in amberlit iyon değiştirici reçine ile tutulması
Adsorption of I-131 in urine of patent with amberlite anion exchange resin
- Tez No: 134567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
V ÖZET HASTA İDRARTNDAKİ I-131'İN AMBERLİT ANYON DEĞİŞTİRİCİ REÇİNE İLE TUTULMASI MEDİNE, Emin İlker Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Serap TEKSÖZ Ağustos 2003, 56 sayfa Dünyada son 15 yılda hızla artmakta olan tiroid ile ilgili hastalıkların tedavisi, nükleer tıp merkezlerinde 1-131 ile yapılmaktadır. Radyoiyot tedavisinde hastaya verilen iyodun yaklaşık olarak % 80'i ilk 24 saat içinde idrarla dışarı atılır. Bu idrar fazla miktarda 1-131 içerir ve çevre sağlığı için bir tehlike oluşturur. Her durumda idrar toplanmalı ve ulusal kurallara göre radyoaktif atık işlemi görmelidir. Bu güne kadar iyot atıklarım konsantre ederek tutmak düşünülmemiştir. Dolayısıyla literatürde bu tip bir yayına rastlanmamıştır. Bu düşünceden hareketle bu çalışmada hasta idrarında bulunan 1-131 'in Amberlite IRA-410 anyon değiştirici reçinede tutulum paremetreleri incelenmiştir. Yöntemin esası iyon değiştirme prensibine dayanır. Bunun için hasta idrarının 20 mL'sine 200 |JL Na2SC>3 konularak bu yolla idrar içinde bulunan iyot ve iyodat, iyodüre indirgendi. İdrar örneği 1 g reçine ile hazırlanan 1 cm'lik kolona yüklenerek adsorpsiyon ve elüsyon denemeleri yapıldı. Adsorpsiyon denemelerinde tanecik boyutu, sıcaklık, akış hızı ve yatak yüksekliği paremetreleri incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda 1-131 'inVI reçine de % 99.9 oranında tutulduğu ve parametrelerin tutulma verimini önemli derecede etkilemediği görülmüştür. Elüsyon aşamasında elüent türü, tanecik boyutu, pH, elüent konsantrasyonu, akış hızı ve yatak yüksekliği parametreleri incelenmiş, elüent olarak da NaClÛ4 ve KNO3 çözeltileri kullanılmıştır. Bu denemeler sonucunda, 5 mL/dk akış hızına ayarlanmış 1 cm'lik kolonun 2 M NaClÛ4 çözeltisi kullanılarak elüe edilmesiyle en yüksek elüsyon veriminin elde edildiği görülmüştür. Bulunan sonuçlar, Amberlit IRA-410 anyon değiştirici reçinenin 1-131 'i % 99.9 gibi oldukça yüksek bir verimle tuttuğunu ve su ile elue edilmediğini göstermektedir. Bu sistemin atık idaresinde kullanılabilmesi için daha geniş ve ayrıntılı çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ADSORPTION OF 1-131 IN URINE OF PATIENT WITH AMBERLITE ANION EXCHANGE RESIN MEDİNE, Emin İlker MSc in Nuclear Sciences Institute Supervisor: Yard. Doç. Dr. Serap TEKSÖZ August 2003, 56 pages For the last 15 years, there has been an increase in the number of patients with thyroid diseases. Those patients have been treated with methods involving me use of 1-131 at nuclear medicine centers. Approximately 80% öf the iodine given to the patients as part of this treatment is urinated within the first 24 hours. The urine which contains a high amount of 1-131 is hazardous for the environment. In any case, the urine needs to be treated as a radioactive waste and be processed according to national laws. No application of keeping the iodine wastes concentrated, has been considered so far. Therefore there is no publication dealing with this issue. This is why, the following study focuses on the adsorption parameters of 1-131 in the patient's urine, through Amberlite anion exchange resin. The method is based on ion exchange. First of all, 200 pL of Na2SC>3 has been added to 20 mL of patient's urine with the aim of reducing h and IO3“ in the urine to I”. Adsorption and elution have been tried out by testing the urine on a column of 1 cm prepared with 1 g of resin. Parameters which the size of resin grains, the temperature, the flow rate and the bed height have been examined as part of the adsorption try-outs. As avm result, it was proved that 1-131 adsorbed through the resin to a degree of % 99.9 and that the parameters highly no effected the efficiency of adsorption. During the elution, the parameters which are the types of eluent, the size of resin grains, the pH, the eluent concentration, the flow rate and the bed height have been tested. NaC104 and KNO3 have been used as eluent solutions. In the end the highest elution rate was achieved by eluting the 1 cm of column with a flow rate of 5 mL/min. through 2 M NaC104. The results prove that the Amberlite IRA-410 anion exchange resin is very effective in adsorbing 1-131 and is not eluted by water. Further studies could be conducted to make this system an important part of waste management.