İzmir ili Ödemiş ilçesinde gıda sanayiine yönelik hammaddelerin üretim durumu, bu ürünleri işleyen sanayi ve bunların geliştirilme olanakları üzerine bir araştırma
A Research on raw material production for the food industry and the processing industry in Ödemiş province of İzmir and some proposals to improve them
- Tez No: 134631
- Danışmanlar: PROF. DR. F. AKIN OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, izmir ili Ödemiş ilçesinde gıda sanayiine hammadde sağlayan tarım işletmeleri ve gıda sanayii işletmeleri olmak üzere iki aşamada ele alınmıştır. Birinci aşama gıda sanayiine hammadde üreten süt sığırcılığı işletmelerine yönelik iken, ikinci aşama gıda sanayi bazında olup ilçedeki süt ve süt ürünleri sanayii, kuru incir işleme sanayii ve sebze işleme sanayiini kapsamaktadır. Çalışmada, önce mevcut durum tespit edilmiş, ortaya çıkan sorunlar ve bunların çözümüne yönelik bazı öneriler getirilmiştir. Ayrıca Ödemiş'te gıda sanayiinin geliştirilmesi olanakları ortaya konulmuştur. Çalışmada, Ödemiş ilçesinde süt üreticilerinin en önemli sorununun örgütlenme eksikliği, süt sanayiinin yetersizliği ve bu eksikliklerden kaynaklanan sorunlar olduğu ortaya çıkmıştır. İlçede, gıda sanayiinin başlıca sorunlarının ise; hammadde miktarı ve kalitesi, finansman güçlüğü, düşük kapasiteli üretim ve eski teknoloji olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, Ödemiş'te gıda sanayiinin geliştirilebilmesi için, öncelikle sektöre hammadde sağlayan tarımın geliştirilmesinin ve tarım- sanayi entegrasyonunun sağlanmasının gerekli olduğu belirlenmiştir. Bundan başka ilçede gıda sanayiini oluşturan küçük işletmelerin yatay entegrasyona giderek güçlerini birleştirmeleri ya da bu işletmeleri aynı çatı altında toplayan birlik ya da kooperatif şeklinde bir organizasyon oluşturmaları zorunlu görülmektedir. Ayrıca ilçede; süt, kuru incir, sebze üretimi, pazarlanması, işlenmesi ve ihracatı aşamalarında görev alan kişilerin işbirliği ile modern fabrikaların kurulmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, two groups were surveyed one being farms which providing raw material for the food industry and the other being food industry firms in ödemiş province of İzmir. Dairy farms have been interviewed as farms supplying raw material for the industry. The processing industry firms surveyed in this study covers dairy products, dried figs, and vegetable processing industries. In this research, after reviewing the present situation of the latter, some proposals have been given for problems faced. In addition, some suggestions to better the food industry have been given. As a result, it was concluded that the main problems are the lack of a well established processing industry and insufficient farmers organization. In Ödemiş, the main problems of food industry are quantity and quality of raw materials, financing, low capacity usage in production, and old processing technology. As a conclusion, it could be stated that to improve the food industry in the province production of the raw material and agriculture- industry interrelations should be reconsidered. Moreover, small firms, which form the food industry must integrate or constitute an association or unite under a cooperative organization. It was also concluded to improve the present situation people or farms related in marketing, processing and exports of milk, dried figs, and vegetables should cooperate and modern processing plants should be established.