Bazı patojen bakterilerin aside tolerans kazanmasının tanımlanması ve gıda sanayindeki önemi
Acid tolerance response of some pathogen bacteria and its importance in food industry
- Tez No: 134647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA AKTUĞ GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET BAZI PATOJEN BAKTERİLERİN ASİDE TOLERANS KAZANMASININ TANIMLANMASI VE GIDA SANAYİNDEKİ ÖNEMİ TOSUN, Halü Doktora Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Şahika AKTUĞ GÖNÜL Kasım 2003, 179 sf. Bu tezde Salmonella typhimurium ve Escherichia coli 0157:H7'nin aside adaptasyonu saptanmış, aside tolerans kazanmış hücrelerin bazı çevresel streslere olan direnci belirlenmiş ve aside adaptasyonun S.typhimurium ve E.coli 0157:H7'nin bazı asidik gıdalardaki canlılıkları üzerine etkileri incelenmiştir. S.typhimurium pH'sı 5,8±0,1 olan ortama maruz bırakılarak aside tolerans kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ACID TOLERANCE RESPONSE OF SOME PATHOGEN BACTERIA AND ITS IMPORTANCE IN FOOD INDUSTRY TOSUN, Halil PhD in Food Eng. Supervisor: Doç. Dr. Şahika AKTU? GÖNÜL November 2003, 179 p. In this thesis, acid adaptation of Salmonella typhimurium and Escherichia coli 0157: H7 has been studied. The relationship of acid adaptation to tolerance of other environmental stresses was examined. The effects of acid adaptation on survival of S. typhimurium and E coli 0157: H7 in some acidic foods was also examined. S. typhimurium was adapted to acid by exposing the cells to pH 5.8±0.1. Acid adapted S.