Elazığ kenti katı atıklarının geri kazanım potansiyelinin belirlenmesi
Determination of recycling potential of solid wastes in Elazığ city
- Tez No: 134702
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞAD USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELAZIĞ KENTİ KATİ ATIKLARININ GERİ KAZANİM POTANSİYELİNİN BELİRLENMESİ Özge HANAY Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dal» 2003, Sayfa : 64 Bu çalışmada, Elazığ kenti katı atıklarının geri kazanım potansiyeli belirlenmiştir. Çalışma üç aşamada gerçekleşmiştir. Birinci aşamada, katı atıkların kaynakta ayırımında hane halkı ana rolü üstleneceğinden, bu konu hakkında hane halkının göstereceği ilgi derecesinin belirlenmesi amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Bu aşamanın sonucunda, Elazığ kenti genelinde kaynakta ayırım uygulamasının yapılması halinde katılımın yüksek olacağı belirlenmiştir. İkinci aşamada, pilot bölge çalışması yapılarak, farklı sosyo-ekonomik seviyeye sahip bölgelerde geri kazanım oranlan tespit edilmiştir. Buna göre en yüksek geri dönüşüm oranı % 9, 29, en düşük oran % 4,5 ve Elazığ kenti genelinde % 7 olarak bulunmuştur. Üçüncü aşamada ise 335 kg elde edilen geri kazanılabilir atıkların ilgili yerlere satılması halinde elde edilen gelir 22 $ olarak bulunmuştur. Elazığ Kentinde yılda 6930 ton geri kazanılabilir atık ve bu atıklardan elde edilebilecek gelir 455.104 $ olarak hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Katı atık, geri dönüşüm, anket araştırması. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF RECYCLING POTENTIAL OF SOLID WAS IBS IN ELAZI? CITY Özge HANAY Fırat University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Environmental Engineering 2003, Page : 64 In this study, the recycling potential of the solid wastes in Elazığ city was investigated. This study was carried out in three stages. In the first stage; a questionnaire was carried out since households have the main role for separating at source. In this stage, mainly the views of the public to the recycling of solid wastes were determined. At the end of" this stage, it was shown that the joining in recycling activities was high in Elazığ city. In the second stage; to find recycling rates, the pilot study was carried out in several sites which have different socio economic levels. According to this pilot study, it was found that the highest rate and the lowest rate was 9,29%, 4,5%, respectively. The recycling rate to Elazığ was 7%. In the third stage the recyclable materials which were collected in the pilot areas were sold to recycling industries and it was determined that the benefit was 22 $ per 335 kilograms. It was Calculated that the recyclable material of 6930 ton and the benefit of 455. 1 04$ could be yearly obtained. Key Words : Solid waste, recycling, questionnaire survey.