Silvan (Diyarbakır) Barajı sulama tüneli güzergahının jeoteknik incelemesi
Geotechnical investigation of Silvan (Diyarbakır) Dam irrigation tunnel route
  1. Tez No: 134765
  2. Yazar: VEYSİ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFÜ GÜROCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİLVAN (DİYARBAKIR) BARAJI SULAMA TÜNELİ GÜZERGAHININ JEOTEKNİK İNCELEMESİ Veysi Gümüş Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 2003, Sayfa : 49 Bu çalışmada, Silvan Barajı göl suyunun, Dicle Nehri sol sahil ovalarına iletimini sağlayacak Babakaya Tüneli ve Silvan Tüneli güzergahlarının mühendislik jeolojisi yönünden araştırılması ve tünel kazı - destek sistemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, tünel güzergahları ve çevrelerinin 1/25 000 ve 1/5 000 ölçekli jeoloji haritaları yapılmış, 1/5 000 ölçekli jeoloji kesitleri çizilmiştir. DSİ X. Bölge Müdürlüğü tarafından, tünel güzergahları üzerinde açılan 6 adet temel sondaj kuyusu karotları incelenmiş ve basınç dayanımlarının belirlenmesinde laboratuvar deney numuneleri olarak kullanılmıştır. Temel sondaj kuyularında yapılan basınçlı su deneyleri birimlerin geçirgenlik özelliklerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Silvan Baraj gölünden başlayan Babakaya Tünelinde, 0+000 - 0+240 km'leri arasında Gercüş Formasyonu, 0+240 - 3+173 km'leri arasında Midyat Formasyonu, 3+173 - 4+640 km'leri arasında Germik Formasyonu ve 4+640 - 5+130 km'leri arasında Silvan Formasyonuna ait birimler geçilecektir. Tünel kazısında geçilecek birimlerin, RMR ve Q Kaya Kütlesi Sınıflamaları yapılarak, tünel kazı şekli, birimlerin desteksiz durabilme süresi ve kullanılacak destek sistemi belirlenmiştir. RMR Kaya Kütlesi Sınıflama Sistemine göre, Gercüş ve Midyatformasyonları Orta Kaya, Germik Formasyonu Zayıf Kaya ve Silvan Formasyonu İyi Kaya sınıfındadır. Q Kaya Kütlesi Sınıflama Sistemine göre Gercüş ve Germik formasyonları Zayıf Kaya, Midyat ve Silvan formasyonları Sağlam Kaya sınıfındadır. Babakaya Tüneli açımı sırasında tünelin orta kısımlarında yeraltısuyuna rastlama olasılığı vardır. Silvan Tüneli kazısında, 0+000 - 3+800 km'ler arasında Silvan Formasyonu, 3+800 - 3+900 km'ler arasında Germik Formasyonu, 3+900 - 5+550 km'ler arasında Midyat Formasyonu, 5+550 - 8+250 km'ler arasında Gercüş Formasyonu, 8+250 - 12+175 km'ler arasında Midyat Formasyonu, 12+175 - 12+550 km'ler arasında Silvan Formasyonu ve 12+550 - 13+500 km'ler arasında Şelmo Formasyonuna ait birimler geçilecektir. RMR Kaya Kütlesi Sınıflama Sistemine göre, Silvan, Midyat ve Gercüş formasyonları Orta Kaya, Germik ve Şelmo formasyonları Zayıf Kaya sınıfındadır. Q Kaya Kütlesi Sınıflama Sistemine göre Silvan ve Midyat Orta Kaya, Germik ve Gercüş formasyonları Zayıf Kaya, Şelmo Formasyonu Çok Zayıf Kaya sınıfındadır. Silvan Tünelinin, Silvan antiklinalinin güney kanadında yer alan kısmında, basınçlı su ile karşılaşılacaktır. Bölgedeki içmesuyu amaçlı kullanılan kaynakların etkilenmemesi için, tünelin bu kesiminde, su boşalımını önleyici tedbirlerin alınması gerekir. Anahtar Kelimeler : RQD, geçirimlilik, basınç dayanımları, RMR sistemi, Q sistemi, kazı şekli, destek sistemi. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis GEOTECHNICAL INVESTIGATION OF THE SILVAN (DİYARBAKIR) DAM IRRIGATION TUNNEL ROUTE Veysi Gümüş Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 2003, Page : 49 İn this study, it was aimed to investigate the Babakaya Tunnel and Silvan Tunnel routes which will transmit the Silvan Dam water to the left bank plains of the Tigris River from the engineering geological point of view and to determine the tunnel excavation - support systems. Directed to this purpose, geological maps with scales of 1/25 000 and 1/5 000, geological cross-sections with a scale of 1/5 000 of the tunnel routes were prepared. The cores obtained from the boreholes drilled by DSİ X. Regional Directorate wore examined and used as laboratory specimens to determine strength values. The results of water - pressure tests carried out in the boreholes used to determine the permeability features of the formations. The Babakaya Tunnel passes through Gercüş Formation between 0+000 - 0+240 km, Midyat Formation between 0+240 - 3+173 km, Germik Formation between 3+173 - 4+640 km and Silvan Formation between 4+640 - 5+130 km. The Rock mass classification according to RMR and Q systems have been used to obtain the excavation - support requirements and stand up time. According to RMR rock mass classification system for Babakaya Tunnel, Gercüş and Midyat formations fell into the fair rock class, Germik Formation fell into the poor rock class and Silvan Formation fell into the good rock class. According to Q rock mass classification system, Gercüş and Germik formations fell into the poor rock class, Midyat and Silvan formations fell into the good rock class. iii lltS^^*T*TT®İn the Middle part of the Babakaya Tunnel, There is a large possibility to meet ground water. The Silvan Tunnel passes through Silvan Formation between 0+000 - 3+800 km, Germik Formation between 3+800 - 3+900 km, Midyat Formation between 3+900 - 5+550 km, Gercüş Formation between 5+550 - 8+250 km, Midyat Formation between 8+250 - 12+175 km, Silvan Formation between 12+175 - 12+550 km and Şelmo Formation between 12+550 - 13+500 km. According to RMR rock mass classification system for Silvan Tunnel, Silvan, Midyat and Gercüş formations fell into the fair rock class, Germik and Şelmo formations fell into the poor rock class. According to Q rock mass classification system, Midyat and Silvan formations fell into the fair rock class, Gercüş and Germik formations fell into the poor rock class, and Şelmo Formation fell into the very poor rock class. The part of the Silvan Tunnel on the south bank of the Silvan anticline, there will be a water pressure. In order to abolish the influence on the springs and wells used for drinking water purpose, the additional protection precautions must be taken. Key Words : RQD, permeability, strength, RMR system, Q system, excavation type, support system. IV