Sporda şiddet ve saldırganlığın psikolojik ve sosyolojik durumu üzerine bir araştırma
An Inverstigation on psycholojical and sociological situation of violence and aggression at sport
  1. Tez No: 134916
  2. Yazar: HAKAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Bu çalışmada şiddetin etimolojisi, tarihi ve sosyolojisi, şiddet davranışı, kitle iletişim araçları, saldırı ve saldırganlık kavramı, saldırganlığın sportif, biyolojik, psikolojik ve sosyolojik anlamları, saldırganlığın nedenleri, uyuşturucu ve alkolün etkileri, spor ve kişilik ilişkisine göre saldırganlık, saldırganlığın etkileyen faktörler, saldırganlık sorununun güncel yaşam içerisinde incelenmesi, sporun saldırganlığın kontrolündeki fonksiyonları, saldırganlığın teorileri, üniversite gençliğinin futbolda takım tutma durumlarının araştırılması, spor yapan bireylerin saldırganlık düzeylerinin belirlenmesi üzerine araştırma, futbol seyircisinde saldırganlık eğilimleri incelenmiştir. Araştırmada futbolda takım tutma durumu, spor yapan bireylerin saldırganlık düzeyleri, futbol seyircisinin saldırganlık eğilimleri konuları anket formları düzenlenerek bireylere uygulanmış çıkan sonuçlar ayrı ayrı ele alınıp tablo ve grafikler halinde ortaya konmuştur. Özellikle sanayi toplumlarında, boş zamanın büyük bir kısmım aktif ya da pasif (spor yapan veya seyirci olan) spor yaparak geçiren insanların futbola olan tutkuları ve beraberinde gelen sorunlar ve alınması gereken tedbirler tespit edilmiştir. Son zamanlarda futbolun geniş kitlelere ulaşması, statlarda terör olaylarının da artmasına neden olmuştur. Biz de çalışmamız da bu olayların nasıl önleneceğini değişik gruplara uygulanan anket formları sonuçlarını değerlendirerek ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar kısmen de olsa bizi şiddetin ve saldırganlığın önlenebileceği sonucuna götürecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this study etymolgy of vilonce,history and sociological situations, violence behaviour, mass media,concept of aggression,the means of sportmenship,biological,psychological and sociological,reasons of aggression,effects of narcotic and alcohol,aggression related with character of individual,factors that affect aggression,searching of aggression problems in current life,the functions of sports under aggression,teories of agression,the research of situationsof university students who suport teams and the level of aggression of individual who make sports,the tendency of fotball spectators were investigated. İn this study situation of support of team, the level of aggression of individual who make sports,the tendency of fotball spectators subjests of questionnaire were applied to individual and the results were investigated,presented as graph and table. Especially,it is investigated that the people who are passing their leisure time by doing sport as aktif or passive(aktif sportman or spectators)and football passion of with the problems of them were determined. At last times,football has spread to large comminity that causes the increase of terror at stadium, we try to determine how to prevent these events by the evaluation of the result of questionnaire.in this study.results show that violence and aggression can be prevented partly